Допомогти сайту
Актуально
Досвідчений РІЄЛТОР
м.Бровари та район
тел. (067) 192 52 18
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Грудень 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Наша група у ФБ
15 лис 19:23Блоги / Актуально


Чи реально перемогти адмінресурс? Ангелiна Козлова
 Редакторка інтернет-видання "Бромедia"


Відповідь така: і так, і ні. А якщо бути точніше, то системний адмінресурс можна перемогти лише системними зусиллями. Що таке адмінресурс, як це працює, чому він «невмирущий» та як його перемогти опозиційним кандидатам – читайте у блозі. 
 
Що таке адмінресурс? 
 
Почнемо з того, що адмінресурс – явище «багатогранне». Наприклад, у своєму дослідженні ГО «ОПОРА» виділяє наступні види адмінресурсу, які масово фіксувались цією авторитетною організацією під час кількох виборів 2012-2020 років. Зокрема, найчастіше застосовуються наступні види адмінресурсу. 
  1. Інституційний – коли у передвиборчих заходах одного з кандидатів (у тому числі, у свій робочий час) беруть участь чиновники або комунальники. Класичний приклад в Броварах – це всі, без виключення зустрічі міського голови з виборцями. Зазвичай, чиновника у таких зустрічах супроводжували до десятка чиновників та представників комунальних підприємств, які, власне і відповідали на питання або записували питання до вирішення в межах своєї компетенції. 
  2. Бюджетний адмінресурс. Тут все просто: це обіцянки та/або реальна реалізація інфраструктурних проєктів, ремонтів, роздача допомоги, стипендій, подарунків, тощо. Власне, це відбувається у постійному режимі, але під час виборів – ще і з конкретним підтекстом на користь певного кандидата. Це – найпоширеніший вид адмінресурсу, який завжди використовуватиметься владою. 
  3. Силовий адмінресурс – це кримінальне або адміністративне покарання політиків, активістів, журналістів, членів ТВК, а також фізичне перешкоджання агітації, зборам, подіям. В Броварах «силовий ресурс» проявився двояко. По-перше, міський голова скаржився депутатам, що під час виборчої компанії на нього відкрили низку кримінальних справ з метою, на його  думку, тиску на нього, як кандидата на посаду голови ОТГ. У той же час представники команди Ігоря Сапожка «дарували» членам ТВК «тюремну металеву кружку» та знімали це на відео з натяком на кримінальну відповідальність за роботу ТВК. Також представники міського голови намагалися у судовому порядку домогтися розпуску ТВК, але суд відхилив всі вимоги. Таким чином, силовий адмінресурс був задіяний кількома сторонами. 
  4. Регуляторний адмінресурс – це «раптові перевірки» на підприємствах, в яких працюють, очолюють або якими володіють кандидати. Повідомлень на цю тему небагато, але принаймні, керівники двох підприємств повідомляли про «раптові» роботи на газових мережах безпосередньо біля їх підприємств у за пару тижнів до виборів. 
  5. Медійний адмінресурс не потребує пояснень: це висвітлення подій навколо певних кандидатів та повне ігнорування опонентів. Насправді, це є настільки звичним, що практично не помічається. Щодо Броварів, то в місті лише одне ЗМІ, що фінансується за рахунок бюджетних коштів, і є чимось само собою звичним, що ЗМІ висвітлює виборчу компанію лише одного кандидата. ЗМІ, що не належать політичним силам, сприймаються скоріше як виняток. 
 Фото з соціальних мереж - комунальне ЗМІ фільмує "робочу поїздку" чиновників і одночасно кандидатів на виборні посади 

Адмінресурс: як це працює? 
 
Але все ж таки, найпоширеніший доступ до адмінресурсу мають дві категорії кандидатів: «партія/кандидат від влади» або керівники великих підприємств. Як це працювало цього року практично, я довідалась з кількох джерел. Ви пам’ятаєте, що під час виборів 25 жовтня, все заговорили про «номери». 
 
Читайте також: День виборів у Броварах: низька явка, тотальний адмінресурс та численні порушення .
 
Кандидати, спостерігачі та журналісти фіксували, що члени окремих ДВК та спостерігачі «окремих партій» записували та передавали через месенджери «номери виборців». 

Хто ці виборці та навіщо їм присвоїли номери?
Всі ці виборці пов’язані з ПП «Команда Ігоря Сапожка «Єдність», яка переважно  складається з чиновників, медичних працівників та освітян на рівні керівників. «Виборці з номерами» - це ті, кого вдалось загітувати, нагадуючи про вдячність за раніше отримані послуги та інші аргументи. А номери були потрібно для контролю явки таких виборців та перевірки ефективності роботи штабу. 
Чи є це порушенням з юридичної точки зору? 
Юристи пояснили, що порушенням є «прямий підкуп виборців». А «класичний адмінресурс» - це «непрямий підкуп виборця», тому відповідальності за це немає, а довести його майже неможливо. 
Щодо адмінресурсу, задіяного іншими політичними командами, то певний «сплеск» голосів був зафіксований на дільниці у "робочому гуртожитку" по вул. Гагаріна, 12.  
 
Чи можливо перемогти адмінресурс? 
 
В класичному сенсі – ні, неможливо. Потрібно розуміти, що адмінресурс та непрямий вплив влади  – багатогранний та багатовекторний. В багатьох випадках виборці голосують не за конкретного чиновника, а за власний добробут, а це – «залізобетонний аргумент». Наведемо нашвидкуруч кілька прикладів. 
 
Адмінресурс – гарна зарплата бюджетників
Не є секретом, що зарплати чиновників місцевого самоврядування доволі високі + гарантовані дві матеріальні допомоги на рік, повний соц.пакет. Не обов’язково ця зарплата вимагає певних досягнень у роботі: питань по роботі чиновників – маса, але ЗП росте, премія нараховується. Із зарплатами освітян справи трохи гірше, але велика кількість серед освітян – давно вже «негласні ФОПи»: репетиторство, додаткові заняття, часто – прямо в школі. Аналогічно в інших «бюджетних сферах»: не лише на ЗП сподіваються бюджетники, і переважна більшість хоче зберегти «статус-кво».  
 
Адмінресурс: вирішення  проблем за рахунок бюджету
Цей фактор взагалі майже неможливо усунути: коштів на ремонти будинків, місць у класах в гімназії, коштів на лікування за програмою «Доступні ліки» ніколи на всіх не вистачить. Багато ресурсів та доступ до них завжди розподілятиметься «у ручному режимі». Тому «вдячність» виборців чиновникам взагалі, а чиновникам в медицині та освіті зокрема, є постійною.  
 
Адмінресурс: приділення уваги
На цей вид адмінресурсу мало звертають уваги, а дарма. Зрозуміло, що грошей на всіх точно не вистачить. Але багато хто на гроші і не сподівається, а потребує людської уваги, інколи – співчуття, поваги, спілкування. І ось тут на перший план виходіть ті, хто «завжди у тіні»: громадські організації на кшталт «Червоного хреста», «ветеранських організацій» та інших «ГО при владі». 
Уявить собі весілля на 100 осіб. Вражає? Але ще більше вражає, коли силами «Червоного хреста» накриваються столи одночасно на 6000 осіб для «сезонних балів»! І це відбувається кілька разів на рік з обов’язковою участю міського голови. Також підбирається культурна програма з урахуванням вікових смаків відвідувачів. Ніколи не звертала на це увагу, поки не відвідала таку подію особисто: вона вражає задіяним ресурсом та ретельністю підготовки. А близько 50 (п’ятдесяти) первинних ветеранських організацій? А усі ці численні привітання до свят, роздача подарунків, стипендій, продуктових наборів, пільг. Це стосується десятків тисяч містян, це працювало і працює! І це «золота акція» влади, що не доступна іншим кандидатам. 
 
Адмінресурс: підряди за бюджетні кошти або неформальний зв'язок з владою
Це також дуже недооцінена річ. Бровари – місто з величезним бюджетом, який витрачається не лише на ремонти. Виконувати (або ні) роботи, надавати (або ні) послуги, у тому числі – комунальним підприємствам, часто вирішується не через Прозорро. Таких варіантів настільки багато, що існує великий сегмент бізнесу, що напряму бажає, щоб влада не змінювалась – через певні домовленості. А цей бізнес складається з колективів, в яких теж логічно пов’язують незмінність влади з власним добробутом та гарантією зайнятості у завтрашньому дні. Такі зв’язки влади і бізнесу – потужне джерело «негласного адмінресурсу», про який мало хто пам’ятає. Так або інакше багато місцевого бізнесу напряму залежить від влади, навіть, якщо вони не отримують замовлення за бюджетні кошти. І цей вид ресурсу найбільш складно подолати, бо власний добробут – незаперечний аргумент. 
 
Як перемогти на виборах без доступу до адмінресурсу? 
 
Слід розуміти, що адмінресурс – це багаторічні системні зусилля. Ключове слово тут – системні. «Сезонні бали» для малозабезпечених починаються не за 3 місяці до виборів, а тривають безперервно (за виключенням карантину).  І так – з усіма складовими. 
Тому неможливо перемогти адмінресурс, якщо місцеві політики за 2 місяці до виборів ще «обирають собі партію». Або за кілька тижнів до виборів ще «запрошують активістів та формують команду». Зусилля кандидатів розпорошені, їх не підтримує середній та навіть малий бізнес, немає ресурсів, у тому числі медійних. Сили надто нерівні. \
Тому висловлюю суто свою думку: перемогти адмінресурс можна лише системною політичною роботою протягом кількох років до виборів. Бажано, щоб ця робота гуртувалась навколо одного кандидата. Щоб відносно цього кандидата відбувся «консенсус бізнес-еліт». Потрібні вдалі комунікації з активістами, громадськістю, фракціями в міській раді. 
Фантастика? Ні. Мені особисто це здається чимось нереальним. А іншого способу подолати адмінресурс просто не існує. 
 
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.