Допомогти сайту
Актуально
Досвідчений РІЄЛТОР
м.Бровари та район
тел. (067) 192 52 18
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Грудень 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Наша група у ФБ


День виборів у Броварах: низька явка, тотальний адмінресурс та численні порушення


Кандидати, спостерігачі та журналісти протягом дня повідомляли про численні порушення на виборчих дільницях. Порушень було багато, але майже усі дільниці повідомили про одне загальне: спостерігачі однієї з партій не соромлячись передавали «персональні номери виборців» - тих, хто проголосував. Кандидати заявляють про використання адмінресурсу. Як це було – читайте у нашому репортажі.  
 
Те, що на виборах у Броварах застосовується адмінресурс, навряд чи для когось стало «відкриттям». Проте такого відвертого нахабства не очікував ніхто. Кандидати, спостерігачі та журналісти весь день повідомляють про порушення та «спостерігачів від однієї партії», які не соромлячись передавали дані про тих, хто взяв участь у голосуванні. 
Крім цього, Бровари «прогриміли» на всю Україну через «унікальні номери на бюлетенях», що дають можливість проконтролювати волевиявлення конкретної особи. Тобто, порушений головний принцип волевиявлення: таємниця голосування. 


«Гра у номери» 
 
Те, що персональні номери виборців записуються та передаються, ми дізнались на першій же дільниці – у ЗОШ № 3. Не помітити це було неможливо хоча би тому, що ніхто цього особливо не приховував. Номери «своїх виборців» записувались або на папірцях або одразу у смартфони та передавались через месенджер «вайбер». На дільницях цим займались переважно «спостерігачі від партії «Команда Ігоря Сапожка «Єдність» та партії «УДАР». Цікаво, що від усіх партій на дільницях було по одному спостерігачу, але від партії «Єдність» Ігоря Сапожка – по 3-4. 

Зокрема, про "діяльність" спостерігачів від цих двох партій повідомляють кандидати та спостерігачі із дільниць у ЗОШ № 2.

Але «особливо цікавим» було розташування цих спостерігачів у залі для голосування. Спостерігачі від партії «Єдність» Ігоря Сапожка сиділи просто поруч з членами дільничних виборчих комісій. Наприклад, ось так – на дільниці в спорткомплексі «Світлотехнік».

Або ось так – на дільниці у ЗОШ № 2

Або ось так «спостерігали» за виборцями при голосуванні у Манежі 

Сама процедура «ідентифікації виборця» теж була нескладна: член ДВК вголос називав унікальний номер виборця, а «спостерігач» передавав дані про те, що людина з таким номером проголосувала. Ось про це розповідають свідки. 
 

Але на деяких дільницях це робили просто самі члени дільничних виборчих комісій – переважно там, де ДВК складалися від представників партій, афілійованих з міським головою. Наприклад, на дільниці у ЗОШ № 3 кандидатка у депутати Олена Лахно помітила «фіксування номерів» та стала вимагати у членкині ДВК показати дані «обліку». Членкиня ДВК на наших очах швидко розірвала папірець на шматки. Але ми його відновили: ось так виглядають записи номерів виборців.

Все це відбувалось на дільниці, коли там були присутні представники місії ОБСЕ.

Членкині ДВК на дільниці у Манежі наступним чином пояснили, навіщо вони фіксують номери виборців на окремих папірцях. 

А ось на цьому відео «довірена особа Ігоря Сапожка» біля дільниці у ЗОШ № 9 плутано пояснює поліції, навіщо фіксують номери виборців.

Цікаво, що представник Ігоря Сапожка миттєво пішов, коли Павло Різаненко вийшов з дільниці у ЗОШ 9 після голосування та пояснив, як технологія із номерами використовується у адмін.ресурсі. 

Ось про такі порушення, зафіксоване на дільниці у ЗОШ № 9  розповідає кандидатка у депутати Лідія Сичова

В підсумку, принаймні до кількох дільниць з цього приводу була викликана поліція. Наприклад, на дільницю до ЗОШ № 9.

А також до ЗОШ № 2

На багатьох інших дільницях були складені акти про незаконне фіксування персональних номерів виборців.
 
Інші порушення на дільницях
 
Їх теж було досить. Кандидат у депутати облради та Броварської ОТГ Олег Іваненко викликав поліцію щодо «незаконного опитування біля виборчої дільниці». Мова йде про «п’ять питань від Президента», які кандидат порахував незаконною агітацією та незаконною дією. Свою точку зору він виклав нам у відео коментарі.

Загалом, опитування проводилось перед усіма дільницями, але «попитом не користувалось». Багато хто з виборців відверто зазначав, що «це незаконно». Самі ж «опитувальники» не приховували, що їх організувала міська рада. 

Також біля виборчих дільниць проводився «фейковий екзот-пол»: представники ЗМІ «Оглядач Київщини» опитували тих, хто виходив з дільниць про їх вибір. Все занотовувалося до відомостей, враховуючи ПІБ того, хто надавав дані про свій вибір. Біля декількох дільниць діяльність «екзот-полу» була припинена після скарг до поліції. В цілому, до представників цього ЗМІ підходило не більше однієї особи з кількох десятків виборців. 

Прямо перед виборчими дільницями по вул. Броварської сотні, 7 нами був помічений борд одного з кандидатів на голову Броварської ОТГ. 

Мешканці міста у коментарях повідомили про те, що у Броварах та біля Броварів під час голосування залишалися принаймні кілька бордів цього кандидата. Тобто, мова йде не про технічну помилку, а про свідоме порушення закону. 
Також відбувся інцидент «вкиду» бюлетенів на дільниці по вул. Броварської сотні, 7: дві жінки прийшли голосувати разом, але бюлетені за двох вкинула одна. Членами ДВК була викликана поліція, а урна, куди вкинули бюлетені, одразу опечатана.

На кожній дільниці, де нам вдалося побувати, окрім голови дільниці весь день був особисто присутній кандидат від партії «Єдность» Ігоря Сапожка, які уважно слідкували за процесом та брали в ньому активну участь. Наприклад, на дільниці в училище фізкультури голова ДВК забороняла журналістам видання «Трибуна-Бровари» проводити відео зйомку, а коментарі їм надавав кандидат від цієї партії Валерій Лемпіцький. На жаль, кандидат не припинив грубе порушення закону головою ДВК та не оформив акт порушення.  
Оксана Мельник завітала на дільницю для голосування разом із новонародженою онукою.

Серед порушень також часто називали відсутність даних по кандидатів на посаду голови Броварської ОТГ: дані були відсутні на усіх, без виключення, дільницях. Багато хто нарікав на якість та доступність інформації про кандидатів: інформація була розміщена у темних коридорах з поганим освітленням, інколи – за брудним склом. 

Було багато скарг на погане освітлення у кабінках на кількох дільницях, через що бюлетені важко було роздивитися особам за поганим зором. На деяких дільницях проголосувати можна було лише із допомогою ліхтарика. І майже «прогнозовано» для виборців стало «сюрпризом» і кількість бюлетенів, і нова система голосування. 

 Порушений головний принцип голосування – «таємність» волевиявлення
 
Але ці вибори запам’ятаються більш глобальним порушенням, через яке Бровари «прогриміли» на всю Україну. Міська ТВК замовила бюлетені, на яких є персональний номер не лише на корінці, але й на самому бюлетені. Це дає змогу застосувати адмін.ресурс «на повну». 

Офіційну скаргу до поліції подав кандидат на голову Броварської ОТГ Роман Сімутін. Роман Сімутін наступним чином прокоментував, чому порушена «таємність волевиявлення». 


Також Павло Різаненко пояснив у своєму відео, яким чином склалась ситуація із «індивідуальними номерами» на бюлетенях. Політик повідомив, що міська ТВК після консультації з ЦВК, ймовірно, прийме рішення про фізичне знищення номерів на корінцях бюлетенів. Проте, ситуацію це не виправить: ті політичні сили, які мали намір «проконтролювати» волевиявлення, мали всі підстави повідомити «своїм виборцям», що у них є така можливість. Навіть якщо після внесення змін у корінці, «технічна можливість» проконтролювати голосування під час виборів була. Про це детально пояснив Павло Різаненко у відео на своій сторінці.
На даний час за заявою Романа Сімутіна відкрите кримінальне провадження, дані про яке внесені до ЄРДР за ст. 159 ч.2 Кримінального Кодексу України. 

Порушення виявилось настільки суттєвим, що дає можливість будь-якому кандидату, не згодному з результатами виборів, оскаржити результат виборів у суді. 
Станом на 19-00 міська ТВК вже ухвалила поставноу про фізичне знищення номерів на корінцях бюлетенів. 
Ну а «головною сенсацією» виборів стала надзвичайна низька явка виборців на дільниці: не виключено, що багатьох лякає важка епідеміологічна ситуація в місті.  На тлі низької явки застосування адмін.ресурсу «на повну» дає суттєве викривлення результатів. Чи погодяться з цим всі учасники виборчого процесу – дізнаємося вже скоро.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.