Допомогти сайту
Актуально
Місце для Вашої реклами
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Червень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Наша група у ФБ
30 чер 19:03Актуально


Чи буде у місті альтернатива групам подовженого дня ?


Скандал з орендою приміщення у одному з дитячих садочків сколихнув соц.мережі. Чиновники наполягають на незаконності оренди, підприємці демонструють документи про витрати. Проте, як це зазвичай буває, проблема дещо глибше, ніж на перший погляд. Про спроби розібратися, хто правий, хто винний і що робити – читайте у матеріалі. 
 
Як все починалось? 
 
Починалось відносно недавно. Влітку минулого року активні мами, що водили дітей до садочку «Джерельце», вирішили відкрити Центр розвитку для молодших школярів. Послуга, яку вони запропонували, швидко знайшла задоволених клієнтів: дітей молодшої школи спеціалісти центру забирали зі школи та організовували їм корисне дозвілля. Зокрема, в центрі вивчали іноземні мови, допомагали виконати домашнє завдання, забезпечували харчування, а близько 19 години батьки могли забрати дитину з центру. 
Приміщення Центру для вивчення іноземної мови після ремонту 

Для організації роботи новостворене ТОВ «Центр розвитку «СмартТік» (далі за текстом – Центр розвитку) орендувало приміщення площею у 100 м.кв. у дитячому садочку «Джерельце», яке останні 20 років жодним чином не використовувалось та не мало ремонту. Дуже оперативно, власними силами родини новоспечених підприємців провели необхідні мережі, зробили ремонт, придбали меблі та обладнання і з 01 вересня 2019 року почали діяльність. 
Підлога приміщення до ремонту

Проте невдовзі відчули проблеми: вже у листопаді начальниця управління освіти та науки попередила Центр розвитку, що їх діяльність – незаконна, оренда недійсна та вимагала звільнити приміщення. Центр продовжував працювати, але вимушений був перервати роботу через карантин. Спроби відновити роботу разом із дошкільними закладами призвели до проблем з поліцією, яка склала адмінпротокол на керівницю центру через порушення регламенту дотримання карантину. «Апогеєм протистояння» підприємці вважають матеріал, що вийшов на сайті «Громадський ревізор», який на думку підприємців, є необ’єктивним. 
То що відбулось з точки зору закону? 
 
Юридична сторона конфлікту 
 
Як ми раніше писали, дошкільні навчальні заклади відповідно до Закону України «Про освіту» отримали юридичну та фінансову автономію, тобто, власну бухгалтерію та рахунки у казначействі. Насправді, плата за оренду приміщень у садочку або школі потрапляє на рахунок закладу та використовується ним на власний розсуд. 
Проте оформлення приміщень у оренду відбувається на підставі Положення про порядок передачі в оренду комунального майна. Згідно із Положенням, процедура передачі майна складається з наступних етапів:
  1. Майбутній орендар подає заяву з пропозицією по оренді у «Прозорий офіс». При цьому обов’язковою є згода балансоутримувача майна, в цьому випадку – ЗДО «Джерельце». 
  2. Заява розглядається комісією з оренди комунального майна.
  3. У разі позитивного рішення комісії, на сайті міської ради розміщується оголошення про намір здати майно в оренду. 
  4. Якщо протягом 10 робочих днів не надійшла пропозиція від іншого орендаря, виконком приймає рішення про передачу майна в оренду заявникові. 
  5. На підставі рішення виконкому орендар виготовляє експертну оцінку приміщення та її рецензію. 
  6. Укладається договір оренди. 
Зрозуміло, що ці етапи при укладанні договору не були дотримані, проте сам договір між ЗДО «Джерельце» та ТОВ «Центр розвитку «СмартТік» існував і був укладений на 2 роки та 11 місяців. Наразі у Господарському суді за позовом прокуратури розглядається справа про визнання договору недійсним.
Щодо закидів про несплату орендної плати, то орендна плата у сумі 5,0 тис.грн сплачувалась на казначейські рахунки ЗДО «Джерельце». Щомісячна плата за харчування дітей у той час, коли центр користувався цією послугою, складала 17-18 тис.грн та сплачувалась на той самий рахунок. 
Акт виконаних робіт щодо оренди приміщення 
 
Позиція влади та підприємців
 
Засновники ТОВ «Центр розвитку «СмартТік» наполягають, що Управління освіти та науки було у курсі їх роботи. Щонайменше фахівці управління відвідували Центр розвитку під час інспекції готовності закладів дошкільної освіти на початку навчального року 2019/2020. Також це було відомо при плануванні харчування дітей у закладі. 
Крім того, підприємці наголошують, що у ремонт занедбаного приміщення вклали близько 570,0 тис.грн власних коштів. 
У нас є чеки на усі матеріали, використані під час ремонту, не рахуючи того, що місяць ми тут разом з родинами працювали безкоштовно. У приміщенні не було навіть електричної проводки!
– пояснює директорка Центру Дарина Нагорнюк. 
 
Позиція влади доволі проста: оренда приміщень у закладах освіти неможлива через низку причин. По-перше, за санітарними нормами, по-друге, через те, що батьки дітей скаржитимуться на сусідство з іншим закладом, що заважатиме перебуванню дітей у садочку.
Виходячи з листів міської ради, зрозуміло, що приміщення у 100 м.кв планують використовувати для потреб самого садочку. Але не зрозуміло, чому приміщення перебувало у занедбаному стані десятки років та було нікому не потрібним, поки там не зробили ремонт. 

Лист про наміри використовувати приміщення для потреб садочку 

Щодо неможливості існування в приміщенні іншого навчального закладу, то це виглядає ще більш дивним: багато років саме у цьому закладі успішно працював інший заклад позашкільної освіти – ДЕНЦ «Камелія», який лише нещодавно переїхав в інше приміщення. І жодних скарг на його роботу не надходило, а сам заклад нікому не заважав. 
Щодо відшкодування збитків, то влада дала зрозуміти, що на таке відшкодування сподіватися марно. Проте деякий компроміс таки можливий: мають намір запропонувати оренду приміщення у ЗОШ № 10. Але у тривалому листуванні між владою та Центром розвитку жодної письмової згадки про таку пропозицію немає. Поки питання розглядається у суді, працювати закладу все одне не дозволять: потрібне рішення органів влади, що перевіряють готовність закладу до роботи в умовах епідемії. Але таке рішення влада категорично відмовилась надати. 
 
Що там у місті з групами продовженого дня? 
 
Поки що невідомо, чим закінчиться конфлікт, але проблема дещо глибша і вона точно не вирішиться сама по собі. Велика кількість батьків працюють у Києві і фізично не можуть забирати школярів молодших класів зі школи посеред робочого дня. Очевидно, що є гостра потреба у групах подовженого дня, які б мали змогу працювати принаймні до 19-00. 
Коментарі батьків у соц.мережах недвозначно вказують на проблему 

Організація таких груп відбувається за нормами Наказу МОН № 677. Якщо спрощено, то створення груп подовженого дня відбувається відповідно до заяв від батьків та матеріально-технічної бази навчального закладу. Тобто, якщо у школи є вільне приміщення, тоді організація груп можлива. Проте зрозуміло, що вільних приміщень у шкіл немає через необхідність навчання у другу зміну. Тому гостро потребують груп подовженого дня саме найбільш «переповнені» школи з кількістю учнів понад 1500 осіб. Але саме ці школи, такі, як ЗОШ № 7, 9, 10  не можуть організувати достатню кількість груп через брак приміщень. А навіть якщо можуть, то точно не до 19-00. 
Ось що думають батьки про позицію Управління освіти та науки з цього питання 

Відповідно до рішення виконкому про мережу закладів освіти на поточний навчальний рік у місті діє 54 групи подовженого дня. Найбільше - 14 - у Гімназії, у той же час – лише по 1 у ЗОШ № 7 і 9, і ще 2 – у ЗОШ 10. Тобто, на 2140 школярів у ЗОШ № 7 – офіційно діє ОДНА група подовженого дня. 
Зрозуміло, що все же різко збільшує попит на послуги такого бізнесу, як Центр розвитку. Так, місто не зобов’язано перейматися умовами оренди для бізнесу, проте місто має визнати, що умови для перебування дітей у групах подовженого дня не створені. А здорожчання оренди для аналогічних центрів цілком перекладається на плечі батьків. 
Хто має створити умови для позашкілля для цих дітей? 
 
Тому цей конфлікт стосується далеко не окремого малого бізнесу, а великої кількості батьків, які «ламають голову», що робити з дитиною після школи. З вирішення конфлікту буде зрозуміло, чи хвилює владу проблеми таких батьків.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти