Допомогти сайту
Актуально
Місце для Вашої реклами
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Червень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Наша група у ФБ
25 травня 17:48Актуально


Куди тече вода?

Проблема підтоплення та відводу дощових вод була і буде для Броварів актуальною. Більш того, сучасне місто не може обійтися без розгалуженої системи зливової каналізації. Не можна сказати, що в Броварах на цю тему нічого не робиться, але якість інженерних рішень іноді дивує. Саме про такі «нестандартні підходи» та їх наслідки читайте у матеріалі. 
 
За останні пару років Бровари позбулися своїх «легендарних» калюж, тобто, місць, які сильно підтоплювалися при кожній зливі. Зокрема, «відвели» у зливову каналізацію великі ділянки підтоплення на перехресті бульвару Незалежності та вулиці Короленка, на перехресті вулиць С.Петлюри та Воїнів-Афганців, по вулиці Зазимський шлях – на проході до ринку, на Петропавлівській, Стельмаха та багатьох інших місцях. На деяких ділянках приєднатися до міської зливової каналізації було просто та відносно недорого через близькість мереж. А ось деякі ділянки довелося «рятувати» із значними зусиллями. 
 
Вулиця Грушевського та Шолом-Алейхема: врятувати одних, щоб підтопити інших?
 
Ще кілька років тому вулиця Грушевського на ділянці від вул. Шолом-Алейхема до вул. Я. Мудрого під час дощів перетворювалася на  невеличке озеро, а вхід в парк з вул. Я. Мудрого підтоплювався. На цю тему журналісти сайту МПЗ навіть готували репортаж, де активіст Олександр Плахов на гумовому човні «переправляв» «пасажирів» через вулицю Грушевського. Це було у 2016 році, а вже наступного року відділ капітального будівництва почав  проєктування водовідведення з цієї вулиці за 206,5 тис.грн. З третьої спроби у грудні 2017 року відбувся тендер, на якому з ціною у 4 867,0 тис грн. перемогло ТОВ «Комерс Енерджи» (первинна вартість проєкту складала 6002,0 тис.грн). Роботи розпочалися у 2018 році, приблизно у травні, а закінчилися восени 2018 року. При цьому, двічі відбувалися торги на «додаткові роботи»: у серпні 2018 року той же підрядник виграв тендер на виконання додаткових робіт ще на 481,4 тис грн., у березні 2019 року - на суму у 839,22 тис грн


Фото з сайту Маєш право знати, 2016 рік

Останній раз про будівництво цього об’єкту згадувалося у рішенні міської ради від 20 червня 2019 року, тобто, прямо перед ліквідацією відділу капбудівництва. Відповідно до внесення змін до програми по будівництву та реконструкції інженерних мереж всього на будівництво цієї ділянки зливової каналізації вже було витрачено 6 518,5 тис.грн, і ще було необхідно 751,6 тис грн, таким чином, загальна вартість будівництва – 7270,0 тис грн.
Цей об'єкт теж частина проєкту: ця ділянка зливової каналізації - напірна

Одразу слід зауважити, що по всім документам ця ділянка зливової каналізації має чітку назву: «Будівництво відводу дощових та талих вод по 10-му мікрорайону. 1-ша черга. Ділянка від вул. Воззєднання (Героїв Небесної сотні) до вул. Осипова (Переяславський шлях)». Тобто, за задумом, це була «перша черга» великої ділянки зливової каналізації, за якої маю бути інші черги. Причому з початку проєктанти взагалі «передбачили» відвід води прямо на відкриту поверхню перед вул. Переяславський шлях. Але це гарантовано б спричинило підтоплення біля платформи «Княжичі» та ділянки тротуару, по якому багато людей іде до ЗОШ № 6. Тоді вирішили зливову «продовжити» до вулиці Довженка, де вода просто виливається на ділянку між будинками та залізницею. Уявіть масштаб зливових стоків з усієї вулиці Грушевського та ділянки Шолом-Алейхема: не дивно, що після дощів люди ходять біля дворів у чоботях для риболовлі ! 
Ось так виглядає "закінчення" ділянки зливової каналізації

З 2018 року пройшло 2 роки, і в редакцію звернулися мешканці вул. Довженко та Старо-Троїцької, біля дворів яких «тимчасово» закінчилася ділянка зливової каналізації.  На наше прохання коментар надав радник міського голови Григорій Голубовський


«Проблема виникла саме тому, що у нас раніше «проектували та будували» мережі одні, а експлуатували їх – зовсім інші служби. Маю на увазі відділ кап будівництва та управління житлово-комунального господарства. Після їх об’єднання у 2018 році маємо надію на покращення підходів до будівництва та експлуатації мереж зливової каналізації. Щодо цієї ділянки, то однозначно будуватиме другу чергу до каналу в річку Осинка, уздовж залізниці, відстань від закінчення першої черги до каналу десь близько двох кілометрів. Скоріш за все, на тої ділянці зливові води підуть по відкритим лоткам»
Червоною лінією нанесена ділянка зливової каналізації, яку необхідно "добудувати" 

А ось так виглядає труба зливової каналізації: мешканці практично використовують її в якості доріжки.
 
Начальниця УБЖКГІТ Світлана Решетова повідомила, що плани добудувати зливову каналізацію є, але поки що навіть не на рівні проєктування. 

Так наразі виглядає нашвидкуруч викладена доріжка в ЗОШ № 6, якою користується безліч пасажирів залізниці та школярів. До будівництва зливової каналізації на цьому місці був тротуар в 2-3 рази ширший за доріжку з плит. Розминутися на неї двом дорослим неможливо, доводиться «вступати у болото». 
 
А ось так виглядає вхід до двору одного з мешканців мікрорайону – через постійно підтоплення та відсутність твердого покриття пройти до будинку майже неможливо.
вулиця Старо-Троїцька
 

Зливова каналізація по Фельдмана: кінці у воду чи є надія на продовження?
 
Ще одна історія, яка багатьох здивувала «інженерним рішенням», це будівництво зливової каналізації по вул. Фельдмана. Наміри були гарними: збудувати мережу зливової каналізації до початку будівництва самої вулиці Фельдмана. У 2017 році почалося проектування, на яке витратили 353,2 тис грн, ще 74,5 тис грн. витрачено на геодезичну зйомку  та 84 тис грн. на передпроєктні розробки

В травні 2017 року відбувся тендер, на якому перемогло ТОВ «Вентмонтаж» з ціною 4 662,0 тис грн. Термін дії договору був до кінця 2017 року, і запланова ділянка була збудована, проте принесла не тої ефект, якого очікували мешканці вулиці Фельдмана: підтоплення самої вулиці та прилеглих до неї вулиць лише посилилося. 

Вже під час численних протестів мешканців вулиці вдалося розібратися, що ділянка зливової каналізації по вул. Фельдмана є частиною масштабного проєкту: колектор зливової каналізації має проходити від вулиці Фельдмана через вулицю Академіка Амосова і з’єднуватися з точкою перекачки зливових вод під вулицею Київською у районі будинку по вул. Київська, 125. Крім того, при будівництві зливової каналізації допущені грубі помилки: труба діаметром в 1200 мм збирає зливові води з великої площі вулиць Симоненка і Чорновола, але на розі з вулицею О.Кобилянської вода перетікає в трубу діаметром 600 мм і далі виводить в озеро. Зрозуміло, що такий "перепад" діаметрів труб спричиняє під час зливи затоплення подвір'їв приватного сектору. 

Останнє рішення міської ради перед ліквідацією відділу капбудівництва повідомляє, що проєкт будівництва зливової каналізації по вул. Чорновола-Фельдмана виконаний повністю на суму 5 760,8 тис.грн. Щодо будівництва колектора від Фельдмана до вул. Київська, 125, то на це витрачено 520,0 тис.грн  (ймовірно, на проєктування, хоча в системі Прозоро ми цих витрат не знайшли). Щодо загальної  вартості проєкту, то лунали різні цифри, але Людмила Павлик у ролі ще начальниці відділу капбудівництва повідомляла про 26 млн грн лише як вартість будівельно-монтажних робіт. Зрозуміло, що коли у міста «дійдуть руки» до реалізації проєкту, він потребуватиме коригування і вартість навіть важко уявити.
 
З 2017 року до цього проєкту місто не поверталося, а проблема підтоплення вулиці Фельдмана так нікуди і не поділася. «Тимчасове» рішення відвести зливові води в технічне озеро по вул. Ольги Кобилянської вже три роки так і залишається «робочим». Мешканці вулиці неодноразово скаржилися на запах каналізації, який на їх думку, спричинений тим, що септики приватних будинків підтоплюються, і частина їх вмісту потрапляє на вулицю. Мешканці налаштовані рішуче, але нічого не можуть вдіяти проти незаперечного аргументу: грошей на доведення проєкту до ладу місто не має. 
 
Підіб’ємо підсумки
 
Чи доцільні проєкти відводу дощових вод, коли їх кінцева мета – не скидання у систему зливової каналізації, а просто «відведення з одного місця підтоплення в інше» та створення підтоплення вже там? Важко судити, але на нашу думку, такі рішення доцільні у разі, якщо вони тимчасові на певний відрізок часу. При цьому, вже під час будівництва першої черги триває проєктування наступних черг. В іншому разі – це лише «окозамилювання». 

Зрозуміло, що місто надзвичайно швидко забудовується і вже не може обійтися без розгалуженої системи зливової каналізації. У той же час і збудувати всю систему місто за короткий термін не має можливості: дуже дорого. Тоді єдиним виходом з ситуації є «системність зусиль»: потрібно виявляти найбільш «вузькі та проблемні ділянки» та методично, рік за роком «вбудовувати» їх в систему зливової каналізації. На жаль, відвід води з того місця, де це дуже помітно в інше, де живе менше людей та, відповідно, менше скарг, вирішенням ситуації бути не може. 

Про проблеми Старого центру Козлова Ангеліна 
 
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти