Допомогти сайту
Актуально
Місце для Вашої реклами
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Березень 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наша група у ФБ
15 чер 19:13Актуально


Чи врятує «Розу» роза вітрів?


Про «запах пластику» у районі вул. С. Петлюри у соц. мережах написано безліч повідомлень. Останнім часом мережу розбурхало відео з димом невідомого походження з фабрики «Роза» на місці колишньої «Галина Бланка». Мешканці скаржаться на неможливість проживання поруч з фабрикою, підприємці та чиновники зазначають, що все у рамках закону. Насправді проблема дещо глибша, ніж на перший погляд.  Хто правий, а хто винний у цьому конфлікті та як вирішити питання – читайте у  матеріалі. 
 
Фабрика «Роза»: особливості технології виробництва тканин
 
Приватне акціонерне товариство «Трикотажна фабрика «Роза» (далі по тексту – фабрика «Роза») – одне із найстаріших підприємств легкої промисловості.  Зареєстровано воно у м. Києві у 2001 році із статутним капіталом у понад 6 млн грн. Підприємство має повністю «замкнутий цикл»: власними силами виробляє тканини, оздоблює їх, виробляє та продає трикотажні вироби у тому числі через власний інтернет-магазин. Фабрика настільки відома, що про їх магазин у Протасовому Яру у Києві багато хто знає просто як споживач. 
 
«Переїзд у Бровари» відбувався протягом трьох років. Заступниця директора Любов Леонідівна не приховує, що на монтаж обладнання та запуск виробництва витрачені чималі кошти. Закуплено повністю нове технологічне обладнання у європейський виробників, яке відповідає європейським стандартам. Продукція фабрики, тобто трикотажне полотно має сертифікат відповідності Еко-Текс стандарт 100, що свідчить про використання безпечних барвників. Монтаж обладнання завершений восени минулого року і з листопаду 2019 р. фабрика повноцінно запрацювала: всього на фабриці створено 50 робочих місць.
 
Для розуміння природи викидів потрібно уявляти технологічний процес – саме для цього керівництво фабрики запросило на виробництво еко-активістів та мешканців сусідніх будинків. Також до делегації доєднались чиновники, депутати, журналісти. 
Частина делегації на фабрику обмінюється думками щодо проблеми 

Технологічний процес ділиться на 3 частини: фарбування, сушіння та «розширення» полотна і «прасування» готового полотна (виробництво полотна відбувається у Києві). Окремим підрозділом є власна лабораторія якості на самій фабриці, яка у тому числі перевіряє «екологічну безпеку» трикотажу.  

Лабораторія на самому виробництві

Фарбування тканин відбувається у герметичних камерах, процес не передбачає викиди у атмосферу.
Герметичні камери для фарбування

Під час фарбування полотно промивається водою до 8 разів, стоки зливаються у міську каналізацію. За словами головного інженера підприємства, КП «Броваритепловодоенергія» регулярно перевіряє стоки з фабрики за 43-ма показниками.  
Далі полотно потрапляє на сушильно-ширильну машину, і саме це обладнання дає максимальні викиди пару.
Вологе полотно завантажується в обладнання, а саме сушіння тканини створює пар 

Цей етап виробництва пов'язаний з «мокрими процесами», тому при «сушінні» полотна виділяється пар, який через вентиляційне устаткування викидається у повітря. 
На підприємстві працює потужна вентиляція

Позаяк товщина та вологість полотна завжди різні, обладнання постійно переналаштовується, і це складний технологічний процес. 
З метою зменшення виділення пару та диму, підприємством було укладено договір з виробником обладнання Науково-технічний центр «Флеш-У» для додаткового очищення газоподібних відходів та додаткової конденсації пару. Дане обладнання – «Скрубер СДК» виготовлено та змонтовано на виході із сушильно-ширильної машини у лютому цього року.  Вартість обладнання – понад 2 млн грн.
Так виглядає скрубер, що має зменшити викиди пару  

Саме через аварійне відключення скруберу і відбувся аномальний викид пару у ніч з 9 на 10 червня, який був настільки помітним, що мешканці навколишніх будинків навіть викликали рятувальників з метою "ліквідувати пожежу». Працівникам фабрики не вдалося самотужки усунути несправність скруберу, але й зупинити технологічний процес вони теж не змогли, позаяк він є безперервним. Поновленням роботи скруберу згодом займались представники фірми, яка його виготовила. 
 
Проте вже під час відвідування підприємства активісти дізнались, що журналу, в якому би фіксувалися «аварійні випадки» на підприємстві не ведеться, тому незрозуміло, в які дати викиди були «аварійними», і в які – «звичайними». За словами активістів, «аномальні викиди» вони бачили не лише у ніч з 9 на 10 червня, але і в інші дати. Також залишилось незрозумілим, якщо процес є безперервним та цілодобовим, чому «помітні неозброєним оком» викиди трапляються переважно уночі?
 
На чиєму боці закон? 
 
Як пояснив начальник управління інспекції та контролю Богдан Мельниченко окремого документу на введення до експлуатації підприємства не потрібно. Саме через те, що приміщення та ділянка вже мають цільове призначення "під промислове виробництво певного класу". Зміна технологічного оснащення підприємства не є «будівництвом», тому не потребує отримання дозволів або зміни документів.
Підприємство отримало у встановленому порядку ліміти на водопостачання та водовідведення води із залишками барвників у міську каналізацію. Щодо викидів у повітря, то підприємство отримало дозвіл на такі викиди 22.01.2019 р.
 
Найбільше виробництво на фабриці дошкуляє мешканцям ЖК «Фамільний», який збудований на відстані у ... 1,5 м від паркану підприємства. Як повідомив Богдан Мельниченко мешканцям цього будинку, саме їх будинок був уведений до експлуатації з порушеннями, за що забудовник свого часу отримав штрафні санкції у понад 0,5 млн грн. Порушення полягало у недотриманні санітарної зони від цього підприємства: мінімальна відстань мала бути не менше 20 метрів, фактично – 3 метри від паркану підприємства. 

Фактично, будинок збудований впритул до паркану підприємства

Відповідно до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, санітарно захисна зона підприємств текстильного виробництва 4-го класу складає 100 метрів, 5-го класу – 50 метрів (від джерела забруднення, тобто, виходу труби). Навіть, якщо це виробництво 5-го класу, забудовник ЖК порушив норми. Проте, невідомо, чи ті, хто надавав дозволи на викиди, врахували близькість житлової забудови. 
Але головна проблема навіть не у цьому. Керівництво підприємства щиро дивувалося, яким чином житлові будинки опинилися поруч з промисловими об’єктами? Якщо подивитися на публічну кадастрову карту, то земля під підприємством має цільове призначення «землі промисловості», а дві з трьох ділянок по периметру цієї ділянки мають призначення «під житлову забудову» Як так трапилось, що чисто промислові підприємства межують парканами з житловими комплексами? 
Окрім ЖК "Фамільний", поруч розташована велика ділянка під багатоповерхову житлову забудову 

Війна до «перемоги» або діалог задля вирішення питання? 
 
Про серйозність намірів влади розібратися з питанням свідчить, що у складі делегації був заступник міського голови Олександр Резнік, а також депутат облради Роман Сімутін. Чиновники прямо на території підприємства дізнавалися про плани керівництва на вирішення екологічних питань. Одна з пропозицій, яка лунала, зокрема, від еколога Юрія Жимайлова стосувалась «збільшення висоти труби для відведення викидів». Якщо ця труба буде заввишки вище 17-го поверху сусіднього будинку, то це дозволить збільшити «розсіяння викидів» настільки, що викиди будуть практично не помітними для мешканців навколишніх будинків. 
 
Керівництво підприємства прямо під час візиту не заперечувало зміни конструкції та висоти труби, проте на це потрібен час – принаймні, на проєктування. 
Найближчим часом має відбутися зустріч керівництва підприємства з міським головою для узгодження плану дій. Проте, вже зараз зрозуміла позиція підприємців та чиновників: підприємство не планує припиняти роботу, отже, єдиний вихід – шукати компроміс. При цьому підприємство готове встановлювати додаткове обладнання для зменшення негативного впливу на екологію. Тим більше, що прямо за парканом підприємства незабаром виросте … ще один житловий масив
Але мешканцям ЖК «Фамільний» та інших будинків не варто втрачати пильність: на жаль, такі складні проблеми не вирішуються швидко та потребують невпинної уваги громадськості. 

Ангеліна Козлова 
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!



Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валют



Допоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти