Допомогти сайту
Актуально
Місце для Вашої реклами
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Грудень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Наша група у ФБ
03 лис 20:18Актуально


Новий міський парк чи багатоповерхова забудова: яке майбутнє у району Радіостанції?


Рішенням міської ради від 21.09.2021р. надано дозвіл на внесення змін до детального плану IV житлового району. Змін у ДПТ буде кілька, але найбільший резонанс викликала та, що стосується земельної ділянки від Радіостанції до ЖК «Зелений квартал». Скандал полягає у тому, що користувач земельної ділянки планує там забудову, активісти і влада наполягають на розміщенні парку. Ділянка має доволі карколомну історію, в якій ми спробували розібратись. 
 
Історія боротьби за «золоту» земельну ділянку в центрі міста
 
В історії боротьби за ділянку площею у 6,3 га відбулась така кількість судових справ, що вона варта окремої книги в жанрі «екшн», ми ж спробуємо викласти історію стисло. 
Детальний план території IV житлового району

Землі на території району «Радіостанція» належали ДП «Радіопередавальний центр» відповідно до архівних документів від 1945 року, в яких йдеться про «земельну ділянку 60 га у с. Бровари по вул. Київській». Саме на цій землі були встановлені вежі радіозв’язку, що мали стратегічне значення для безпеки держави і добре відомі броварчанам. 
 
ДП «Радіопередавальний центр» (далі - ДП «РПЦ») засновано на державній власності і у 2011 році передано до сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України (ДССЗЗІ). Відповідно до законодавства таке підприємство не підлягає санації чи ліквідації. 
 
Суперечки за земельну ділянку площею у 30 га розпочались у 2006 році із рішення міської ради «Про зарахування земельної ділянки площею в 30,5337 га до комунальної власності у зв’язку із добровільною відмовою». ДП «РПЦ» оскаржило таке рішення у суді і наполягло, що добровільної відмови не було, абула «угода про наміри» щодо передачі землі за умови перенесення радіовеж на іншу ділянку на Торгмаші (що було дуже дорого і технічно складно). Але міська рада не лише незаконно «зарахувала» земельну ділянку до комунальної власності, а й «надто оперативно» роздала її юридичним та фізичним особам, які так само оперативно «набули право власності». Зрештою, суд визнав право на постійне користування земельною ділянкою за державним підприємством, але механізму повернення ділянки не існувало: право власності на неї частково перейшло до третіх осіб. Суд тривав чотири роки: від 2007 по 2011 роки і саме в цей час міська рада активно «роздавала» землі юридичним і фізичним особам.  
 
Зрештою Вищий Арбітражний суд у 2012 році затвердив «мирову угоду» між ДП «РПЦ» та Броварською міською радою: за «мировою угодою» з 30,5337 га ДП «РПЦ» перейшли 6,3 га, які не були роздані та забудовані винятково тому, що на них залишались радіовежі та інші об’єкти нерухомого майна підприємства. Всю іншу землю міська рада без жодних наслідків «віджала» у державного підприємства. 
 
Банкрутство державного підприємства у «ручному режимі» 
 
У період від 1997 по 1999 роки ДП «РПЦ» було надано послуги з розповсюдження радіопрограм на замовлення Національній радіокомпанії України, що були оплачені не у повному обсязі. Внаслідок чого станом на 2001 рік за підприємством утворився податковий борг сумою 768,5 тис.грн. За заявою Броварської ОДПІ Господарський суд Київської області порушив справу про банкрутство ДП «РПЦ», що тривала від 2004 до 2012 року, але безрезультатно. Майно та землі державного підприємства заборонено відчужувати: санація чи ліквідація неможливі через статус «стратегічного підприємства». Справа «заходила в глухий кут», поки у 2012 році за клопотанням Броварської міської ради (!), яка не була стороною у справі про банкрутство, суд призначив нового арбітражного керуючого. Ним став Сергій Буличов. І вже за два місяці (!) була укладена «мирова угода», за якою у підприємства замість 30,5 залишилось 6,3 га. 
 
Новий арбітражний  керуючий протягом двох років – від 2012 по 2014 роки здійснив незаконне списання та ліквідацію виробничих потужностей підприємства (радіовеж), а також здійснив відчуження об’єктів нерухомості ДП "РПЦ". Протягом 2013-2014 років було укладено низку правочинів із відчуження майна ДП на користь третіх осіб із заниженням вартості в десятки разів. Всього було продано 13 об’єктів нерухомості, з них 10 об’єктів – ТОВ «Альянс-Новобуд», і 2 об’єкти – ТОВ «Компанія «Інтер-Профіт». Серед них  – «культова» будівля радіостанції, що була продана за 127,1 тис.грн (потім були спроби продажу будівлі фізичній особі як «об’єкту незавершеного будівництва», але невдалі). Таким чином, наразі будівля належить державному підприємству, а земельна ділянка під нею є комунальною власністю громади. 

У 2015 році Вищий господарський суд припинив процедуру банкрутства ДП «РПЦ» як «безнадійну справу», але боротьба за земельну ділянку тривала. З метою «затягнути справу» міська рада вдалась ще до одного кроку: із земельної ділянки у 6,3 га виокремили ділянку площею в 0,1 га під комунальною котельнею та передали КП «Броваритепловодоенергія». Це питання наклало обмеження на використання всієї ділянки у 6,3 га та призвело до судової справи на кілька років, але суд знову став на бік Держспецзв'язку. 
Котельня на території Радіостанції

Існує окрема судова суперечка між ТОВ «Альянс-Новобуд» та Держспецзв’язку (справа № 910/577/20) щодо договору на забудову ділянки, укладеного ще у 2014 році (ТОВ «Альянс-Новобуд» мало здійснювати забудову ділянки на підставі конкурсу від 05.02.2014р.). Справу зупинено в липні 2020 року до вирішення судового спору щодо ділянки під котельнею. І хоча він вже вирішений у суді, сторони не подають клопотання щодо поновлення провадження, очікуючи зміни обставин – наприклад, зміни керівництва ДССЗЗІ. 
 
Окремо існує кримінальне провадження, в межах якого Броварська прокуратура намагалась накласти арешт на цю ділянку, позаяк на думку прокурора земельна ділянка є «речовим доказом», який «можуть зіпсувати в процесі забудови». Суди двох інстанцій з доводами прокурора не погодились і варешті відмовили. 
З 10.12.2020р. право власності на земельну ділянку зареєстровано за Київською ОДА. Право користування – за Адміністрацією Держспецзв’язку. Ділянка вільна від юридичних обтяжень та має цільове призначення «під багатоповерхову житлову забудову».
 
Парк у центрі міста - чи житло для АТОвців
 
Наразі земельна ділянка площею 6,3005 га не має юридичних обтяжень, що заважали би розпочати її забудову. Тому у серпні 2021 року Адміністрація Держспецзв’язку оголосила конкурс на забудову ділянки. Конкурсні умови були такими: є експертна грошова оцінка ділянки, що становить приблизно 93 млн грн і є затверджена стандартна вартість 1 м.кв житла в Київській області (орієнтовна вартість - 14500 грн/м.кв). Таким чином, забудовник, що виграє конкурс, має звести житло, частину якого площею 7-8 тис кв.м житла передати Держспецзв'язку, а решту територію забудувати та власний розсуд. Для розуміння:7-8 тис. кв.м – це фактично 2/3 однієї 25-ти поверхової «свічки» на 1 під’їзд. Це орієнтовно  130-160 квартир для військовослужбовців Держспецзв’язку, які з родинами подекуди десятиліттями чекають на покращення житлових умов. Це дасть змогу значно скоротити чергу, яка в Києві сягає півтисячі осіб. Щодо площі у 6,3 га, то розмір  ділянок під «Зеленим кварталом» або «Крона-парк-1» - по 1,8 га. Але забудовник не обмежений умовами конкурсу щодо щільності забудови: щільність буде такою, як це дозволять містобудівні умови та обмеження. 
 
Звісно, міська рада, не припинила відчайдушної боротьби за чужу власність і вирішила використати «нестандартний хід»: у міській раді «раптово» «згадали про громадськість» і навіть …про електронну петицію аж від 2018 року!

Читайте також: Активісти мріють про сквер біля Зеленого кварталу. Вирішили почати з прибирання
 
Насправді, група активістів вже не один рік пропонує на місці цієї ділянки облаштувати Сквер захисників та «креативний громадський простір». Активістів можна зрозуміти: поруч – кілька густонаселених житлових масивів і мешканцям новобудов, зведених ТОВ «Альянс-Новобуд», елементарно нема куди вийти на прогулянку. Щільність забудови мікрорайону давно перевищила межі здорового глузду, не вистачає парковок, закладів освіти, амбулаторій, але найгостріше – скверів, громадських просторів і об’єктів розваг. Чомусь ані найбільшого забудовника мікрорайону, ані відділу містобудування, ані міську владу цей факт не цікавив аж від 2006 року. А «вирішити питання» із сквером не знайшлось іншої можливості, як за рахунок …державної власності. 
 Вигляд ділянки ДСЗУ зверху

Міська рада своїм рішенням від 21.09.2021р. майже одностайно підтримала надання дозволу на внесення змін до детального плану цього мікрорайону. А під час обговорень розробник проєкту рішення – управління містобудування та архітектури зазначав, що зміни стосуватимуться того, що на місці багатостраждальної ділянки у 6,3 га місто запланує … парк. Начебто, це відповідає суспільним інтересам: парк на цьому місті потрібний. Утім, після багаторічних спроб «прибрати до рук» майно державного підприємства, повірити у «безкорисливі наміри влади» відносно цієї земельної ділянки дуже важко. А насправді йдеться не про грабунок «абстрактного підприємства», а про наступ на інтереси військовослужбовців ДССЗЗІ, які очікують це житло десятками років. І серед яких понад 400 учасників бойових дій. 

Розгляд питання на сесії - повне відео. 

 
Бачення активістів 
 
Гадаю,  всі мешканці Броварів хочуть аби наше місто було комфортним та щасливим: отже  ми потроху маємо вчитися мистцецтву відкритого діалогу, пошуку розумних   компромісів,  цивілізованих домовленостей, котрі врахують інтереси,  потреби та бажання всіх залучених  сторін: наявних  і потенційних  мешканців, девелоперів,  громади, екопростору,  інвесторів тощо (і мертвих,  і живих   і ненароджених,  як сказав би класик)
Наше місто  росте та розвивається -  і це чудово,  адже ці виклики (зокрема і цілком природні «хвороби зростання»)- це також і можливості, - розповідає Олег Магалецький, мешканець ЖК «Купава».

Зокрема і можливість створити новий,  сучасний, багатоцільовий та різноманітний публічний простір серед щільної забудови «нових Броварів» де будуть не чергові безликі 25-поверхові «мурашники» та імпровізовані паркінги,  а різноманітні зелені насадження, продуманий ландшафтний дизайн, зручні стежки, інклюзивні зони спорту та рекреації, майданчик для масових заходів,  ресторанний кластер,  відкриті басейни,  ковзанки, арт простір просто неба і меморіал учасникам російсько-української  війни...(можливе ще щось?)
Локація у центрі міста, де знайде щось для себе кожен мешканець  нашої громади: і той, хто тут  народився, і той, хто зовсім нещодавно придбав тут  квартиру,  і літні люди,   і діти,  і поціновувачі спокою та тиші,  і любителі драйву... 
Публічних просторів відповідного рівня поки,   на жаль,  обмаль  в Україні і фактично взагалі немає  в Броварах -   тож  ми маємо чудову можливість з  чистого аркуша створити справді взірцеве урбаністичне рішення, - і давайте його створимо разом!

 
Із ситуації таки є вихід, якого нам, чомусь, ніхто не озвучує 
 
Просто поруч зі спірною ділянкою розташована ще одна – щонайменше на 4-6 га: ділянка не сформована, тому важко на око визначити її площу. «Історично» це також земля Радіопередавального центру, але право власності на неї ніким не визначено: йдеться про земельну ділянку від центральної алеї Радіостанції і до ЖК «Купава» і ЖК «Соборний». На цій ділянці розташовані господарчі будівлі ДП «РПЦ» та приватні житлові будинки колишніх співробітників ДП «РПЦ». Але там достатньо площі, на якій можна було би розмістити сквери та громадські об’єкти (щонайменше два міських садочки там заплановані за Генпланом). Чомусь ця інформація була не озвучена ані під час сесії, ані на численних консультаціях з активістами та громадою Радіостанції. 

 
То що заважає облаштувати сквер і «креативний громадський простір» на місці «історичної Радіостанції, а ділянку державного підприємства залишити військовим? Лише жадібність чиновників чи інші об’єктивні причини? 

Читайте також: Радіостанція по вулиці Київській: між минулим та майбутнім
 
Ось на цей схемі чітко відно ділянки ДССЗЗІ і «вільну ділянку» з великою кількістю зелених насаджень.
 
 Ангеліна Козлова  
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Катерина
7 листопада 2021 08:35
Парки это хорошо, но проблема Броваров не в первую очередь в из недостаточности - школы и сады. Почему там нельзя сделать школу и весь район зелёного, купавы и Шевченко ходил бы спокойно. Школа , что планируется за кроной-2 лишь свою потребность покроет, ибо там огромный частный сектор и Лесной квартал с сафари вместе
Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти