Допомогти сайту
Актуально
Досвідчений РІЄЛТОР
м.Бровари та район
тел. (067) 192 52 18
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Травень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Наша група у ФБ
06 сер 19:16Актуально


Оренда обєктів комунальної власності: тепер тільки через аукціон


Скільки в місті об’єктів комунальної власності, за яким принципом вони здаються в оренду, яким чином зміниться процедура оформлення оренди – розбирались у матеріалі. Також розбираємо «скандальні кейси», пов’язані з орендою комунального майна за останній рік. 
 
На сайті міської ради розміщений проєкт регуляторного акту «Про затвердження порядку передачі в оренду комунального майна територіальної громади міста Бровари». Тобто, наразі регуляторний акт проходить процедуру обговорення, а його прийняття заплановано на одну з найближчих сесій міської ради. 
Порядок передачі комунального майна в оренду розроблений на підставі  ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» та містить текст на 60-ти сторінках (далі за текстом - Порядок).  
 
Змінюється порядок передачі комунального майна в оренду. Що нового?
 
Насправді, змін дуже багато, а головне – змінюється сам принцип надання майна в оренду. Якщо раніше передача здійснювалась на підставі рішення виконкому, то після затвердження Порядку процедура буде здійснюватись на умовах аукціону. Головне, що аукціон проводитиметься не чиновниками міської ради, а за допомогою вже звичних для нас електронних майданчиків на кшталт Прозорро. 
Аналогічний закон щодо приватизації майна запрацював ще у 2018 році та отримав дуже схвальні відгуки. Щонайменше, на слуху два таких вдалих кейса, що стосувались міста Бровари: у минулому році територія Броварського оптового ринку була продана за 44,5 млн грн при стартовій ціні у 4,0 млн грн. А нещодавно через аналогічний аукціон був викуплений київський готель «Дніпро» маловідомою фірмою з реєстрацією у м. Бровари: збільшення вартості готелю з 81,0 млн грн. до 1,1 млрд грн – результат конкурентних торгів. 

Щодо орендних ставок на комунальне майно у місті, то наразі вони різняться у залежності від призначення об’єкту оренду. Наприклад, приміщення для надання побутових послуг населенню мають річну орендну ставку у середньому в 10% річних від грошової оцінки. Підприємці, що орендують приміщення під заклади торгові, сплачують 20-25% в залежності від групи товарів. По 3-5% річних сплачують громадські організації, що орендують приміщення у міської ради, ну а бюджетні установи орендують приміщення за 1 грн або безкоштовно. 
 
Порядок передачі майна в оренду
 
Порядок передачі майна коротко викладений на фото. Фактично, виконком приймає рішення про намір передачі майна в оренду, а далі – все залежить від результатів аукціону. Аукціон триватиме від 10 до 35 календарних днів. 

Критеріїв обрання орендаря один – найвища вартість оренди. Але при цьому орендар має право обирати вид призначення приміщення (вид діяльності). 
Головна новина полягає у тому, що замість стандартного терміну оренди у 2 роки 11 місяців, тепер найменший термін оренди складатиме 5 років. А перше продовження терміну на наступні 5 років відбуватиметься без аукціону. Тобто, орендар має гарантованих 10 років оренди, а це суттєво впливає на наміри орендувати майно.
 
А що є у міста, що можна здати в оренду? 
 
Нещодавно у найвідомішому ресурсі відкритих даних Opendatabot з’явилась вичерпна інформація про усі об’єкти комунальної власності міста. Згідно із даними цього ресурсу, міська рада володіє та розпоряджається 1358 об'єктами нерухомості

Також ресурс повідомляє про усі зміни щодо нерухомості – наприклад, коли міська рада прийняла на баланс кілька об’єктів під приміщення амбулаторії по вул. С. Москаленка, 53.

Зазвичай, левову частину приміщень багато років орендують одні і ті самі орендарі. Серед вільних приміщень – найчастіше підвали, і то не на центральних вулицях міста. Проте прямо зараз орендарів шукає колишнє приміщення «Ощадбанку» по вул. М. Лагунової, 13-А.

Або колишнє приміщення «Укрпошти» по бульв. Незалежності, 10-Б.

Тобто, цікаві пропозиції є навіть на центральних вулицях міста. 
 
Найбільш скандальні кейси щодо оренди комунального майна: які висновки зроблені?
 
Однім з найбільш скандальних випадків стала історія з орендою приміщення під центр розвитку «СмартТік» в ДНЗ «Джерельце». Приміщення у 100 м.кв, яке простояло порожнім близько 20 років, було здано в оренду під центр позашкільного навчання. Орендар зробив невід’ємні поліпшення на 0,5 млн грн, після чого Управління освіти визначило договір не дійсним. 
Орендна плата у місяць складала 5,0 тис.грн, або 60,0 тис.грн на рік, і ці кошти були зовсім не зайвими для ДНЗ. Проте управління освіти вирішило не здавати в оренду приміщення, а планує "використовувати його для освітніх цілей". 

Як бути у таких випадках, коли балансоутримувач і сам не використовує майно, і позбавляє громаду коштів, що мали би надійти від оренди? На жаль, балансоутримувач може на власний розсуд визначати спосіб використання майна, а аналіз ефективності використання об'єктів нерухомості ніхто не проводить. 
 
Більш детально про це тут: Чи  буде в місті альтернатива групам продовженого дня?
 
Ще один цікавий кейс – оренда зупинки «ЗОШ № 5 з наміром викупу (приватизації). Підприємець кілька років орендував будівлю зупинки, але так і не довів її до ладу та не використовував для підприємницької діяльності. Після цього раптово вирішив «приватизувати» зупинку, що дало би йому гарантію у приватизації земельної ділянки на центральній вулиці міста (схему з «АТБ» по вул. Грушевського усі добре пам’ятають). Рішення було настільки «раптовим», що не пройшло жодної з депутатських комісій, а депутатам його надіслали менш, ніж за добу. 
В підсумку, рішення про внесення об’єкту до списку на приватизацію назбирало голосів, але приватизаційна комісія так і не була затверджена. Після розголосу рішення має сумнівні шанси на проходження процедури приватизації та, найвірогідніше, буде скасованим. Хоча би тому, що «невід'ємні поліпшення» зупинки виглядають непереконливо – окрім найдешевших пластикових дверей, жодних інших поліпшень ми не зафіксували.  

Більш детально про це тут: Автозупинку «ЗОШ № 5» продадуть? Депутати проголосували «за»
 
Ще один «майновий спір» стосувався приміщення, яке орендує магазин «Оптика» по вул. Я. Мудрого, 1. Підприємець багато років орендує  приміщення та зробив поліпшення, але приміщення потрібно громаді міста для роботи комунального закладу «СвітЛиця». Питання виносилось на сесію, але депутати не підтримали приватизацію об’єкта, а оренда була продовжена на півроку. 
І хоча підприємець зробив невід’ємні поліпшення об’єкту, це лише надає йому права звертатися з пропозицією про приватизацію, але не гарантує її. 
 
Більш детально про це тут: «СвітЛиця» VS «Оптика»: кого підтримують депутати? 
 
Бувають випадки, коли в орендні відносини між міською радою та підприємцями втручаються мешканці, що незадоволені сусідством з орендарем. Такий випадок відбувся по вул. Шевченка, 6. Мешканці категорично відмовились мати сусідство з пунктом прийому вторинної сировини в їх дворі. І хоча підприємець сумлінно сплачував орендну плату, діяльність в орендованому об’єкті так і не розпочав. Численні аргументи мешканців щодо безпечності об’єкта для їх двору та корисності його для міста до порозуміння не призвели. 
 
Але переважна частина договорів оренди триває десятиліттями, задовольняючи як орендарів, так і міську раду. Серед останніх новацій у сфері оренди – плата за оренду приміщень у закладах освіти надходить саме на рахунки закладів. На жаль, комунальні ЖЕКи не мають таких привілеїв: якби з їх боку була фінансова зацікавленість, в місті не залишилось би жодного вільного приміщення. 
Але орендні відносини на умовах аукціону просто принесуть більше грошей до бюджету міста. А також гарантовано захистять орендаря на перші 10 років оренди. 
 

Ангеліна Козлова 
 
 
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.