Допомогти сайту
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Липень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наша група у ФБ
09 чер 23:10Актуально


Де шукати гуманітарну допомогу продуктами харчування


Чи зобов’язана місцева влада забезпечувати мешканців громади та ВПО продуктовими наборами? Спробували розібратися в ситуації.

Під час останньої розширеної наради депутат Сергій Батюк озвучив «офіційну позицію влади», що стосується гуманітарної допомоги від Єдиного гуманітарного штабу (далі – ЄГШ). Тези:
  1. Влада не зобов’язана допомагати продуктовими наборами, а тим більше гарантувати їх достатню кількість для людей в складних життєвих обставинах. 
  2. Єдиний гум штаб був створений для того, щоб роздавати гум допомогу, яку – на думку влади – мають десь знаходити реальні гум штаби. Сам ЄГШ шукати допомогу не планує. 
  3. Єдиний гуманітарний штаб не є юридичною особою, не має керівника та не гарантує звітності. 
Найбільш відчутним наслідком війни є надто високі ціни на продукти харчування та товари першої необхідності. Вже зараз значна частина мешканців громади заощаджує на харчуванні: і це стосується не лише ВПО чи людей пенсійного віку. Тому питання допомоги базовими продуктами не зникне з порядку денного щонайменше кілька місяців. 

Розберемо позицію влади з цього питання. 

Закон не зобов’язує міську раду забезпечувати харчуванням мешканців громади, а тим більше – мешканців інших громад

З цим цілком погоджуємось: ані дух, ані буква закону не покладає на владу такі обовязки. 
Втім законом не зобов’язано чиновників міської ради здійснювати «прес-тури із роздачі гуманітарної допомоги по селам Броварського району». Але ж контент-план з політичного само піару сам себе не виконає, а адмінресурс в сусідніх громадах сам себе не напрацює. Також закон не зобов’язує надавати пряму матеріальну допомогу мешканцям інших громад, що не завадило членам виконкому витратити на це понад 1 млн грн бюджету громади. 

Також закон не зобов’язує високооплачуваних чиновників в їх робочий час разом з депутатами та членами виконкому «на камеру» розвантажувати коробки та інші вантажі. Все це чиновники та депутати робили цілком добровільно, а сама тема гум допомоги тижнями не сходила з офіційних сторінок Броварської міської ради та провладних ЗМІ. 

Таким чином влада начебто і не зобов’язана, але чомусь робила це залюбки тривалий час. 

Чи потребують волонтери «координування» з боку влади?

За задумом влади РЕАЛЬНІ волонтери мають активно шукати гуманітарні вантажі, забезпечувати складну логістику, збирати чеки та готувати звіти, заповнювати накладні на отриману та видану гуманітарну допомогу, а часто ще й самотужки все це завантажувати та розвантажувати. А після того як вантаж доставлений в Бровари, його потрібно передати в Єдиний гум штаб, щоб чиновникам та членам виконкому було про що виставляти оптимістичні фото? Причому, БЕЗ НАДАННЯ БУДЬ-ЯКОЇ ЗВІТНОСТІ? Ідея цікава, але недієздатна із зрозумілих причин. 

Звідки взагалі виникла думка, що волонтери потребують якоїсь «координації» з боку влади? Єдина допомога, яку отримали ДЕЯКІ волонтери – допомога пальним. Але за це потрібно було передати фури (!) гуманітарного вантажу. 

А головне – і про це мені повідомили ЗОВСІМ РІЗНІ команди волонтерів, які не пов’язані і навіть не знайомі одне з одним – полягає у наступному. Єдиний гум штаб практично в кожного штабу – де добровільно, а де не дуже – «прийняв» значну частину гуманітарки на себе. Невдоволення такими діями штабу довелось почути від широкого кола волонтерів – і навіть від релігійних громад. Насправді, це є ключовим моментом взаємодії влади та волонтерів: в цій справі ВСЕ тримається виключно на довірі! 
Також довелось почути думки фондів, що завозять гум допомогу: найбільш неефективне розподілення допомоги відбувається через органи влади. Зазвичай, там забагато політичного піару, погано зі звітністю і розумінням, хто потребує допомоги. 
Таким чином, шукати гуманітарку мають волонтери чи БФ, але з ними потрібно З НУЛЯ відбудовувати комунікацію. Яка має грунтуватися на взаємній повазі, довірі, підтримці та допомозі. 

Що зі звітністю?

Потрібно сказати прямо, що жодної звітності не буде. Ну хіба що хтось має її вигадати «з нуля». Чому звичайні волонтери збирають чеки та виписують накладні, а органи влади з самого початку не приділили цьому увагу - невідомо. 
Зрозуміло, що ніхто вже тієї звітності і не очікує, втім, Єдиний гуманітарний штаб в громаді тісно асоціюється з Броварською міською радою. Тому всім, хто причетний до роботи ЄГШ, і не вважає звітування за обов’язок, в подальшому за свою репутацію можна вже не турбуватися. Історія негарна і вона навряд чи забудеться. 

То хто в громаді має шукати, привозити та роздавати гум допомогу продуктами харчування?

Точно не чиновники Броварської міської ради: в чиновників є своя щоденна відповідальна робота і краще би вони зосередились саме на ній.  
Втім просто проігнорувати гуманітарну ситуацію не вийде: багато людей в дійсно складних життєвих обставинах. Чиновники не зобов’язані самотужки шукати та возити гум допомогу, але відбудовувати «гуманітарну політику громади» - зобов’язані. 

Нагадаємо, що у нас є «провладний громадський гуманітарний сектор», на утримання якого з бюджету громади витрачені мільйони гривень. Щонайменше, до таких ГО належать місцевий Червоний Хрест та ветеранські організації. Багато років щонайменше ЧОТИРИ рази на рік з широким розмахом в Терміналі накривались столи на КІЛЬКА ТИСЯЧ осіб з єдиною метою: щоб міський голова міг «привітати» свій «базовий електорат». Не пригадаємо випадку, щоб не знайшлися 50 тис грн на оренду зали в Терміналі та значних ресурсів на накриття столів на кілька тисяч осіб. 

Так само ветеранські організації системно роздавали продуктові набори в пакетах з надписом «З турботою про кожного Ігор Сапожко». Принаймні, у 2021 році проблем за продуктовими наборами для візитів до «базового електорату», щоб нагадати про прізвище топ-чиновника, не виникало. Багато років і без проблем знаходились «невідомі спонсори», які НІКОЛИ НЕ БУЛИ оголошені, але залюбки та без питань «скидалися» на «гум допомогу» соціально вразливим містянам (ні-ні-ні, це не корупція, «це інше»). 

Тому саме зараз варто підбити підсумки вибудови «гуманітарної політики»: якщо всі структури – як в складі органів місцевого самоврядування, так і як мережа громадських організацій – виявились нездатними для реалізації адекватної гуманітарної допомоги, то ЩО ми будували роками?  На ЩО витрачали мільйони гривень підтримки з бюджету?! 
Чому структури,заточені на адмінресурс, виявились нездатними діяти в дійсно скрутні часи? 


Ну й по суті питання. 

Наразі найбільш розумним для влади є налагодження адекватного діалогу з реальними волонтерськими штабами або окремими проєктами – навіть дрібними. Пора припиняти «нагороджувати самих себе» за неіснуючі досягнення: нічого, крім відрази це не викликає. Нашій громаді гріх жалітися: активних, ефективних волонтерів у нас достатньо, потрібно їх підтримати як не матеріально, то хоча би морально та інформаційно. Або хоча би не робити вигляд, що їх в місті немає, а їх зусилля не важливі.  

ХТО найбільше потребує допомоги?

Відповідь на питання не так очевидна. 
Об’єктивно, найбільша і дещо «непропорційна» увага була приділена Єдиним гум штабом та міською радою ВПО з Броварського району та мешканцям сіл району. Складалось враження, що ставлення до цієї категорії було більш прихильним, ніж до ВПО зі сходу чи півдня України. Також багато допомоги надійшло військовим різних збройних формувань. 
Але дослідження/моніторинг, хто в місті потребує реальної допомоги, потрібно проводити постійно. Не секрет, що багато з тих, хто потребує допомоги, допомогу від ЄГШ або не отримали, або вона була символічною. Гуманітарна ситуація стрімко змінюється, категорії, що потребують допомоги, суттєво розширюються. До речі, невладні гуманітарні штаби також потребують нових списків отримувачів допомоги – не можна весь час допомагати лише ВПО чи військовим. 

Ми часто – ледь не щодня – пишемо про роздавання гум допомоги альтернативними (невладними) штабами. Робимо це з єдиною метою: стимулювати всіх, а в першу чергу - владу приділяти питанню належну увагу. Ще раз наголошуємо: потрібно зробити все, що можливо, і допомогти якомога ширшому колу осіб. 

Отже, коли як не зараз, є шанс відбудувати гуманітарну політику громади на нових засадах?
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти