Допомогти сайту
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Травень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Наша група у ФБ
10 бер 16:24Актуально


«У вас є хоч краплина совісті?», – відбулась зустріч активістів з представниками ПрАТ «Трикотажна фабрика «Роза»


Зустріч була надто емоційна, але спробували підсумувати всю конструктивну інформацію, що лунала під час зустрічі
 
Громада налаштована рішуче
 
Всупереч поширеній думці, що проблеми фабрики турбують лише мешканців одного будинку, а саме – ЖК «Фамільний», на зустрічі, про яку повідомили менш, ніж за добу, було багато активістів з усіх навколишніх багатоповерхівок. Промови були надто різкими та емоційними, через що було важко поставити запитання представникам підприємства. 

Втім, на зустрічі лунало чимало запитань, хоча на жодне з них відповідь до кінця прослухати не вдалось. Думка громади була недвозначна: підприємство є небезпечним для екології міста та перетворює життя мешканців мікрорайону на пекло. Люди наполягали, що неможливо відкрити вікна ні вдень, ні вночі, тому підприємство має залишити наше місто. Також багато було нарікань на те, що влада міста не виявила адекватної реакції на небезпечне підприємство. 
 Активістка, що послідовно бореться із шкідливими викидами фабрики Наталія Козак-Сахарчук

Містян активно підтримували депутати БМР від «Європейської солідарності», що були присутні на засіданні. А закінчилось  «нервове спілкування» прямими погрозами з боку депутата БМР Сергія Батюка «застосувати «коктейлі Молотова», якщо ситуація з фабрикою не покращиться. А загалом, на зустрічі лунало багато реплік про готовність до силового блокування роботи підприємства. 
 
Кроки підприємства щодо зменшення шкоди 
 
Для представників підприємства реакція громади не була несподіванкою, позаяк вони регулярно відслідковують бурхливі обговорення роботи свого підприємства у соціальних мережах. Фактично весь колектив підприємства в курсі, що за їх роботою в буквальному сенсі слова і вдень і вночі спостерігають з вікон поруч розташованих будинків. На думку начальника відділу експлуатації підприємства Олександра Боровського, активісти ще до того, як розібратися у ситуації, «призначили «Розу» винною у всьому». 


Поскільки робота підприємства активно та публічно обговорюється, адміністрацію та власників не могли не стурбувати перспективи роботи у нашому місті. Тому адміністрація підприємства звернулась до незалежних консультантів з екологічних питань з метою з’ясувати ступень шкоди виробництва та дотримання екологічних норм. А також спланувати кроки щодо поліпшення екологічної безпеки. 

Тут варто згадати, що спроби убезпечити викиди підприємства здійснювались і раніше. Наприклад, підприємство замовило спеціальний прилад, що мав зменшити викиди, – скрубер вартістю у 2,5 млн грн. На жаль, через помилки виробника це обладнання лише погіршило ситуацію з викидами. Тому наразі скрубер зупинений, опечатаний, а з підприємством-виробником триває судовий процес. 
 
Також з доповіді незалежних експертів з екологічних питань, які на умовах договору працюють з підприємством, зрозуміло, що підприємство має проблеми із санітарно-захисними зонами. Формально санітарно-захисна зона для цього виробництва складає 100 метрів від джерела викидів. Таким чином, санітарно-захисна зона порушена щонайменше відносно двох об’єктів житлової зони: ЖК «Фамільний» та «перспективної житлової забудови» площею 1,2 га поруч з підприємством. 
Представники Project-Ecological Consulting, що консультують підприємство з екологічних питань 

Тому екологи в першу чергу зайнялись процесом «обґрунтування та зменшення санітарно-захисної зони». Це складний процес, який має на меті зменшити шкоду екології та довести це «математичним моделюванням». Але для фактичного зменшення шкоди довкіллю екологи розробили низку складних технічних рішень, які підприємство має поступово запровадити. 
 
Якщо коротко, то рекомендації екологів наступні
  1. Для зменшення рівня шуму все обладнання фабрики має буде обладнано спеціальними «кожухами». Це дасть змогу зменшити рівень шуму на 40 відсотків. 
  2. Для зменшення шкідливих викидів потрібно суттєво збільшити площу їх розсіювання. А для цього потрібно спроєктувати та збудувати трубу, заввишки хоча би на 5 метрів вище, ніж висота будинку ЖК «Фамільний». 
  3. Також можна якщо не вирішити повністю, то зменшити проблему їдкого хімічного запаху – тобто проблему, що найбільше дошкуляє всьому місту. По-перше, екологи пояснили, що НЕМАЄ приборів, які би вимірювали запахи, окрім органолептичної експертизи (почуттів самого експерта). Запахи можна спробувати НЕЙТРАЛІЗУВАТИ (але це можливо не на кожному підприємстві). Правда, екологи чесно попередили, що цей технологічний процес – не з дешевих. Для того, щоб нейтралізувати (конденсувати) запахи 1-ї тони пари, потрібно застосувати 60 тон води. Для збереження цієї води потрібно будувати спеціальні резервуари на території підприємства. 
 
Тобто, формально, вжити конкретних заходів щодо зменшення шкоди підприємства можливо. Але варто зрозуміти, що всі ці заходи потребують розрахунків, проєктування, будівництва, тобто є такими, що потребують великих капіталовкладень та значного часу. 
 
Позиція влади відносно роботи підприємства

Головував на нараді секретар міської ради Сергій Богуцький (міський голова не був присутній, хоча анонсував свою присутність). На початку наради Сергій Богуцький повідомив, що «всі підприємства, що працюють в місті, є важливими для міста, позаяк створюють робочі місця та сплачують податки».
 
Під час наради лунали чисельні запитання, тому Сергій Богуцький підсумував «побажання влади» до підприємства  наступним чином.
  1. Надати чітку відповідь, коли рекомендації екологів будуть фактично впроваджені на підприємстві? 
  2. Чи готове підприємство надати дозвіл на встановлення датчика на джерело викидів на підприємстві? 
Чиновник зажадав отримати відповіді від підприємства у письмовому вигляді вже за тиждень. Саме через такий термін запланована наступна нарада з питання роботи підприємства. 
 
Замість підсумків 
 
Формально представник підприємства підтвердив, що вони готові виконувати всі рекомендації екологів щодо технічного переоснащення підприємства. Але він делікатно натякнув, що це дуже складні технічні та технологічні процеси, що потребують етапу проєктування, погодження та будівництва. Це точно не питання кількох місяців, процеси триватимуть набагато довше. Питання ВАРТОСТІ такого переоснащення не було темою наради, проте саме воно буде ключовим для власників підприємства. Причому, ключовим у плані прийняття «доленосного рішення» відносно доцільності збереження фабрики фактично посеред густозаселеного району великого міста. 

Навіть після закінчення наради активісти ще спілкувались з представником підприємства 

Щодо доцільності збереження фабрики саме на цьому місці, то формально фабрика орендує «майновий комплекс» у ТОВ «Євро Фудс ГБ Україна». А реально, само це підприємство є частиною великого холдингу навколо фабрики «Роза». Таким чином, керівництву доведеться прорахувати «економічну доцільність» або продажу майна та переїзду у іншу місцевість, або проведення дуже значних капітальних вкладень, які не факт що призведуть до запланованого ефекту. 
 
Але головний фактор перспектив підприємства залишився «поза увагою» сьогоднішньої наради. Так вже склалось, що фабрика опинилась фактично в центрі «перспективних забудов» цілих масивів. А забудовники цих масивів є такими, яких можна назвати «не чужими владі». Чи зможе «фактор екології» негативно вплинути на продаж житла у новобудовах? Так, і це більш ніж реально. А це вже є впливом на «найбільш шанований» у Броварах бізнес – бізнес забудовників. 

Тому наразі ми спостерігатимемо, як один «великий бізнес» формально і НЕФОРМАЛЬНО боротиметься з іншим. Щось нам підказує, що переможе саме місцевий бізнес, наближений до влади. Втім, для громади в даному випадку важливо проконтролювати, щоб шкідливий вплив на довкілля був ліквідований або щонайменше суттєво зменшений.   

Козлова Ангеліна
 Головне фото - Максим Дяченко 
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти