Допомогти сайту
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Травень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Наша група у ФБ
04 травня 16:54Актуально


Як в Броварах вулиці перейменовували


Питання перейменування вулиць викликало неабиякий резонанс в місті. Причому найбільший резонанс викликали не самі назви вулиць, а спроба влади «протиснути питання» без жодного обговорення. Втім перейменувати вулиці «за скороченою процедурою» не вийшло, подробиці - в нашому репортажі. 
 
Несподівано для всіх 27 квітня міський голова Ігор Сапожко на своїй сторінці в ФБ повідомив, що виконком міської ради ухвалив рішення про перейменування 34 вулиць та провулків. Але реакція мешканців замість «глибокої вдячності» була геть інша: під дописами чиновника в ТГ-каналі та на сторінці в ФБ досі залишаються сотні негативних коментарів (хоча частина їх видалена адміністраторами сторінки). Якщо коротко підсумувати, то приблизно 95% коментарів щодо цього рішення були несхвальними. 
 
Що обурило громаду? 
 
Невдоволені коментарі повторювалися і їх умовно можна розбити на наступні групи.
  1. Не варто прибирати прізвища митців або науковців, які мають українське походження. 
  2. Чому в назвах вулиць багато згадок про інші міста-герої, але жодним чином не згадано про населені пункти Броварського району?
  3. Чому вулиці не названі на честь героїв, які реально захищали наше місто і район? 
  4. Деякі назви міст асоціюються з важкими втратами, сумними сторінками історії, тощо. 
Але все ж таки головною претензією стало те, що питання перейменування вулиць НЕ пройшло етапу обговорення з громадою. До речі, за законом, таке обговорення має тривати два місяці
 
Цікаво, що ніколи раніше питання перейменування вулиць НЕ ухвалювалось рішенням виконкому – а виключно рішенням Броварської міської ради. І виключно на підставі висновків профільної комісії за участі депутатів та громадськості. І вже після того, як виконком схвалив рішення, що викликало великий спротив мешканців міста, влада неохоче повідомила, що «готова до обговорення». 

Учасниця "топономічної комісії" Тетяна Ковкрак про те, що члени комісії мають отримувати матеріали, а не лише заслуховувати їх "з голосу" 
[media=https://youtube.com/shorts/9Cx8IPSVz3Y?feature=share]

Рішення ухвалювалось з численними порушеннями
 
Взагалі важко пригадати, коли окреме рішення ухвалювалось з такою кількістю процедурних порушень. Згадаємо лише деякі з них. 
  1. Проєкт рішення виконкому щодо перейменування був опублікований в день голосування, а не за п’ять днів, як того вимагає регламент виконкому Броварської міської ради (засідання виконкому було черговим, а не позачерговим). 
  2. Комісія з перейменування вулиць до ухвалення рішенням виконкому взагалі не проводила засідання, хто запропонував назви вулиць, не зрозуміло. Члени топонімічної комісії про перейменування масиву вулиць дізнались пост-фактум (здається, вперше в історії міста). 
  3. Міський голова офіційно «запросив» всіх містян на засідання комісії, але ЧАС і МІСЦЕ комісії не було зазначено. Більш того, про час і місце не знали навіть деякі члени комісії, в тому числі депутати! 
  4. За день до проведення комісії міський голова «провів нараду з депутатами та членами виконкому», про яку члени комісії-депутати міської ради не чули та не були запрошені. Отже, за яким принципом міський голова запросив саме цих депутатів-членів комісії, і не запросив інших – залишається питанням. Не кажучи вже про те, що таке засідання в кабінеті міського голови НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО процедурою перейменування вулиць. А по суті є нічим іншим, як схилянням депутатів до думки міського голови, тобто, тиском на підконтрольних депутатів. 
 Щодо процедури перейменування вулиць, то в Броварах був доволі показовий прецедент з перейменуванням вулиць у 2015 році. Група активістів не погодилась з перейменуванням та подала до суду. Судові процеси тривали кілька років і дійшли до Верховного суду України! Верховний суд підтвердив законність перейменування саме на підставі того, що процедура була суворо дотримана. 

Засідання комісії з перейменувань: «частково конструктивний діалог»
 
Засідання комісії зібрало неабиякий аншлаг серед депутатів та представників громадськості. Почалось засідання з того, що головуючий заступник міського голови Дмитро Ткачов детально пояснив «контекст ухвалення рішення». Якщо стисло, то наука, література та мистецтво не можуть бути відокремлені від епохи, в якій жили та творили митці та науковці. Вони за замовчуванням є представниками епохи та соціуму тих часів. 
Також чиновник пояснив, що таке російська автократія, як вона використовує викривлення та спотворення історичних фактів, і що таке агресивний великодержавний шовінізм як стратегія держави. Російська філософія «руского миру» - це тоталітарний православний фундаменталізм, який возвеличує одну націю та виправдовує насилля над іншими. А культура в цій системі використовується як «механізм експорту цінностей руського миру» і забезпечує «ефект присутності» на території інших держав. Назви вулиць, пов’язані з російськими поетами, письменниками, науковцями сприймається як частина культурного спадку. І така політика призвела до збройної агресії. 

Олексій Дорошенко про те, чому ухвалення рішення про перейменування потрібне саме зараз 
[media=https://youtube.com/shorts/m4t3X6We220?feature=share]
 
Після вступної частини Дмитро Ткачов повідомив, що надійшла велика кількість звернень з пропозиціями щодо перейменування, які можна умовно розділити на дві групи. 
  • Письмове звернення з обґрунтуванням, чому саме така назва запропонована для певної вулиці (такі звернення головуючий ставив на голосування)
  • Письмові або інші звернення, в тому числі пропозиції, висловлені в коментарях в соціальних мережах, але без обгрунтування (такі звернення головуючий озвучував, але НЕ СТАВИВ на голосування). 
 
Далі розпочався процес голосування, який довів чітку тенденцію: комісія розділилась на дві нерівних групи – провладних депутатів, які без жодних коментарів та пропозицій підтримували «думку виконкому». І групу патріотично налаштованих депутатів та краєзнавців, які вносили пропозиції, але голосів на підтримку переважно не отримували.   
 
В цілому, більшість учасників дискусії під час засідання комісії були налаштовані конструктивно. Але «переломити» «думку влади» не було жодних шансів: «промерська більшість» виявилась тотальною навіть в цій комісії. 

Дмитро Карпій про вул. Декабристів 
[media=https://youtube.com/shorts/btY5vAK7Bpw?feature=share]

Володимир Левенцов про перейменування вул. Лермонтова на вул. Херсонську 
[media=https://youtube.com/shorts/ufZULNs22Ow?feature=share]
 
Хід дискусії наводимо в таблиці, з якої можна зрозуміти, що «думка виконкому переважно «перемагала». Але принаймні в перейменуванні кількох вулиць думка громади була врахована. 
 
Стара назва вулиці, провулкаПропозиція виконкомуПропозиція мешканців/активістівУхвалене рішення
Олександра БлокаЦвілої Ірини Цвілої Ірини
ВавіловаСвітлийОхтирськийСвітлий
ГагарінаГероїв України Героїв України
ГерценаГродзицькаЧорнобаївськаГродзицька
ГлинкиСтупки БогданаМалевича КаземираМалевича Каземира
Глібова ЛеонідаОхтирськаНе перейменовуватиНе перейменовувати
ДарвінаБучанськийНе перейменовуватиНе перейменовувати
ДекабристівХарківськаГероїв ЧорнобиляХарківська
ЄсенінаБородянськаМарка Твена, ЗаліськаЗаліська
КороленкаЧорних ЗапорожцівНе перейменовуватиЧорних Запорожців
ЛермонтоваХерсонськаГероїв ПриірпінняХерсонська
ЛомоносоваЛобановського Валерія Василя Панасевича (місцевого священика)Лобановського Валерія
МаяковськогоКороля ДанилаЧамай (пристань, історична назва)Короля Данила
МічурінаРокфордськаКаштанова, Горіхова, Романа ДармограяРокфордська
ЧеховаГродзіськаЖуравлинаЖуравлина
НекрасоваСоловїна, ГостомельськаШістдесятників Гостомельська
ОнежськийКобзарський Кобзарський 
ПавловаМиколаївськаГероїв МиколаїваМиколаївська
ПоповичаКаденюка Леоніда Каденюка Леоніда
ПушкінаВідродженняПекарня, ПекарськаВідродження
Разіна СтепанаГостомельськаВолодимира МономахаВолодимира Мономаха
Рокосовського Волноваська Волноваська
СєдоваІрпінськаТесельського Андрія (місцевого священика) Героїв Азову, Шейха МансураІрпінська
СєроваКрасницька Красницька
СлуцькаМаріупольська Маріупольська
СтарченкаЗадарська Задарська
ТолстогоБучанськаПавла Сударенка (місцевого священика), ПросвітянськаБучанська
ТургенєваГнезнінська Гнезнінська
ФілатоваВідродження Відродження
Чайковського Івасюка Володимира Івасюка Володимира
Чернишевського Джерельна Джерельна
Ольги ГасинФедора ШпигаПИТАННЯ на комісії НЕ ОБГОВОРЮВАЛОСЬ 
    
 
 
З таблиці зрозуміло, що принаймні декілька пропозицій від мешканців вулиць було враховано. Особливо великі шанси «бути почутими» виявилось у тих, хто не лише подав пропозиції, а спромігся їх обґрунтувати. Під обґрунтуванням мається на увазі не просто побажання той або іншої назви, а аргументація, чому «за» або чому «проти». 
 
Якщо в цьому переліку вулиць є вулиці, на яких мешкаєте саме ви і з перейменуванням яких ви не погоджуєтесь, ще є час подати письмове звернення до Броварської міської ради. Шансів, що вашу думку врахують небагато, але спробувати варто.
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти