Допомогти сайту
Актуально
Досвідчений РІЄЛТОР
м.Бровари та район
тел. (067) 192 52 18
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Травень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Наша група у ФБ
11 травня 16:05Актуально


Свобода слова у соцмережах та інформаційна безпека: де проходить межа?

Не секрет, що соціальні мережі останнім часом досягли впливу на поширення інформації, який можна порівняти із ЗМІ. А деякі fb-групи у соцмережах мають кількість читачів, яким ЗМІ можуть хіба що позаздрити. Враховуючи кількість користувачів, соцмережі реально впливають на політику та навіть безпеку як місцевого, так і національного рівня. До останнього соцмережі були «територією свободи», на яку практично не посягала держава. Але останнім часом відбуваються якісь дивні зміни, які ми вирішили дослідити на місцевому рівні. 

 

Нещодавно сторінка Незалежної профмедіаспілки України повідомила, що до обласних держадміністрацій надійшов  цікавий лист від РНБО. Згідно з цим листом, до 22 травня 2020 чиновникам запропонували дослідити та «доповісти на рівні не нижче начальника структурного відділу» наступну інформацію про регіональні видання:

 • друковані ЗМІ
 • Інтернет-видання
 • телеканали, радіоканали
 • популярні регіональні сторінки у соц. мережах
 • і навіть популярні регіональні аккаунти у соцмережах

Якщо придивитися до додатків до цього листа, то там просять вказати ще більш цікаву інформацію: назву сторінки або групи  у соцмережі, гіперпосилання на групу, з ким вона афілійована та яка її впливовість. А також дослідити персональні аккаунти у соцмережах, виявити ПІБ дописувача, дослідити з ким афілійований аккаунт та оцінити його впливовість.


Наразі невідомо, чи проводив хтось у розрізі м.Бровари таке дослідження (і чи цікавилися «компетентні органи» колись раніше такою інформацією), але ми вирішили коротко дослідити, які ЗМІ, групи або аккаунти є такими, що можуть вплинути на «інформаційну безпеку» регіону та зацікавити чиновників. Отже, серед місцевих ЗМІ «впливовість» розподілилася наступним чином. 
 1. Регіональний сайт «Трибуна-Бровари» - майже 13 тис. підписників та формально є найбільшим та найвпливовішим ЗМІ в м.Бровари.
 2. Сайт «AtBrovary» має майже 6 тис. підписників.
 3. Новинний веб-сайт "Наше місто Бровари" – майже 4 тис. підписників.
 4. Інформаційна агенція «Погляд Бровари» - 3119 підписників.
 5. Щотижнева газета «Громадський ревізор» - 3234 підписника.
 6. Сторінка ІнфоБровари Броварської міськрайонної редакції радіомовлення - майже 2 тис. підписників. 
Формальна кількість підписників не є гарантією їх «активності»: є сайти з великою кількістю публікацій, але з мінімальним відкликом від читачів, втім, вже зрозуміло, що місцеві ЗМІ, на відміну від місцевих груп у соцмережах, охоплюють незначну кількість мешканців міста.
Кількість місцевих броварських груп у соцмережах вже не піддається обліку: за останній рік з’явилось понад десяток нових, хоча цікавим та унікальним контентом можуть похвалитися одиниці. Найбільшими, найстарішими та найвпливовішими залишаються три місцевих fb-групи:
 • «МОЇ БРОВАРИ» - 63,4 тис. учасників
 • «НОВОСТИ БРОВАРОВ» - 51,4 тис. учасників 
 • «БРОВАРИ» -  майже 29 тис. учасників
Вже давно не є секретом, що кожна група має власні «політичні смаки" та «політику групи» відносно політичних персон місцевого та загальнонаціонального рівня. А ось визначити «популярні» персональні аккаунти м.Бровари виявилося складніше (оцінити їх «впливовість» під силу хіба що працівникам ОДА). Нашвидкуруч рейтинг виявився таким. 

Офіційні сторінки:
Олег Іваненко з 8 910 підписників та майже 5000 друзів 
Роман Сімутін офіційна сторінка має  1763 підписника 
Вікторія Коваленко (офіційна сторінка) налічує 1669 підписників 

Популярні персональні аккаунти у ФБ мають наступні броварці: 
Андрій Саук – 848 підписників та майже 5000 друзів 
Олег Кузовкін  4626 друзів 
Олександра Дудар – 1700 підписників та 1149 друзів
Сергій Батюк - 433 підписника та майже 3000 друзівЄвген Гредунов – 2796 друзів
Дмитро Карпій 1836 друзів та 754 підписника 
Олесандр Резнік 2344 друзів 
Леонід Черепейнік 2269 друзів 
Олександр Плахов 2103 друзів

Велику кількість підписників та друзів мають сторінки Павла Різаненка та Андрія Качора, але вони наразі малоактивні саме у місцевому інформпросторі. 
 
Офіційна сторінка Ігоря Сапожка статистику приховує, але, безумовно, суттєво «наростила» коло читачів протягом карантину. Певно, далеко не випадково, сторінка чиновника була безальтернативним офіційним джерелом інформації щодо епідемії коронавірусу. Сторінка Броварської міської ради має 1654 підписників, тобто є не дуже популярною.


 

Інформаційна безпека: чи дійсно є загроза?

 

Занепокоєння журналістів викликало не саме повідомлення про дослідження впливовості місцевих ЗМІ та аккаунтів у соцмережах, але пов’язаність цієї події з місцевими виборами. Протягом останніх двох місяців Україна пережила незвичну ситуацію: не лише тривалий карантин, але й періоди відчутної паніки та нагнітання, у чому  зізнаються навіть офіційні особи. Можна визнати, що певні панічні чутки та дезінформація дійсно створювали «інформаційну небезпеку» на локальному або національному рівні. 


Наскільки ефективно цьому протистояли правоохоронні органи? Наприклад,  сайт Нацполіції 22 квітня 2020 повідомляв, що з початку карантинних заходів кіберполіція виявила 460 фактів щодо розміщення на інформаційних ресурсах неправдивої чи провокаційної інформації щодо епідемії коронавірусу, а 5169 посилань на «фейкові новини» щодо коронавірусу було заблоковано. Усього ідентифіковано 284 особи, що розповсюджували цю інформацію, але при цьому поліцією складено всього шість протоколів за ст. 173-1 КУАПП (поширення неправдивих чуток). Тобто, реальні фейки, що провокували паніку, особливої реакції поліції не викликали.


З власних джерел нам відомо, що броварським міськвідділом поліції також проводилися «профілактичні розмови з викликом до відділу поліції» з користувачами соцмереж стосовно поширення недостовірної та неперевіреної інформації щодо епідемії. Інформації про складення протоколів за поширення недостовірної інформації по м.Бровари наразі немає. 

 

Інформ-безпека VS Свобода слова. Чи не шкодять вони одне одному? 

 

Журналісти сайту imi.org.ua дослідили, як на практиці застосовується ст. 173-1 КУАПП «Поширення неправдивих чуток». Сайт зазначає, що ця норма була внесена в Кодекс про адмінправопорушення ще у 1997 році, але на практиці майже не застосовувалася. Протоколи про адмін. правопорушення за цією статтею розглядаються у судовому порядку, і згідно з реєстром судових рішень, у 2017 році суди розглянули 3 таких справи, у 2018 – 6 справ, у 2019 – 7. З моменту впровадження карантину 12 березня і до початку травня суди розглянули 31 справу  за ст. 173-1 КпАПП. З цих 31 справ у 7 випадках особа встановлена судом винною та приговорена до виплати штрафу, у 3-х випадках   через малозначущість правопорушення виносилося усне попередження.


В інших 21 випадках суди ухвалили рішення про відсутність у діях особи складу правопорушення або про неможливість розгляду справи по суті через неналежне оформлення протоколу про адмінпорушення.  Майже усі випадки стосуються поширення інформації через соцмережу Facebook та месенджер Viber, але, виходячи із статистики, особливої небезпеки від соцмереж останні роки держава не відчувала.

   

Але почуватися  занадто вільно у соцмережах через невелику статистику справ не варто. Наприклад, нещодавно журналіст Андрій Качор  повідомляв про випадок, коли власниця «популярного аканту» отримала «аналітичну довідку» від дільничного з проханням надати пояснення своєму допису, в якому виявилася «критика державних органів», яку «компетентні органи» вважають «провокаційною». Тому питання, що є більшою небезпекою для держави: фейки про коронавірус чи критика влади, поки що залишається відкритим.  

 

Втім, хвилюватися за відповідальність є сенс лише «впливовим акаунтам» або адміністраторам груп у соцмережах. Хоча слід зауважити, що особливо «критичного до влади» контенту в місцевих соцмережах поки що немає: треба дочекатися виборів.  А тема з коронавірусорм явно пішла на спад. 

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.