Допомогти сайту
Актуально
Місце для Вашої реклами
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Січень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Наша група у ФБ
02 гру 14:22Актуально


Єдиний офіційний полігон у Броварському районі припиняє свою роботу

Підприємство, що експлуатує полігон, повідомило про планове закриття полігону у наступному році та приступило до робіт з рекультивації полігону твердих побутових відходів. Куди везти побутові відходи з Броварської громади – міркування у нашому матеріалі.
 
З офіційного листа ТОВ «Десна-2» ми дізнались, що проектної потужності полігону вистачить лише на 2022 рік, тому підприємство повідомило всіх своїх контрагентів про планове закриття. Договори з перевізниками на розміщення відходів укладені в межах лімітів, що були визначені обсягами послуг у 2021 році. 
 

 
Підприємство повідомляє, що у 2021 році пройшла довготривала процедура отримання позитивного Висновку з оцінки впливу на довкілля (дата видачі Висновку – 17.09.2021р.). Оцінка впливу на довкілля була проведена з метою доопрацювання полігону твердих побутових відходів на землях Рожівської сільської ради площею 5,2 га. Рекультивація відбуватиметься з урахуванням технологічних рішень по експлуатації полігону.
 
Лист направлений не лише перевізникам, що користуються послугами «безальтернативного» полігону, але й виконавчим органам влади: від Броварської міської ради до Броварської РДА та сільських, селищних рад. Важко сказати, наскільки органи влади «стурбовані» питанням полігону, але можемо впевнено стверджувати, що у Броварській міській раді ця тема ніколи не обговорюється. Позиція влади наступна: місто обирає перевізника за конкурсною процедурою, все інше – то господарська діяльність підприємства-перевізника. Перевізник має сам визначатися, на якому полігоні розміщувати відходи.
 
Куди везти відходи з Броварської громади? 
 
Офіційний перевізник, що працює не лише у Броварській МТГ, але й в селах Броварського району – група компаній «Селтік». Звісно, великий перевізник має договори на розміщення відходів не лише з місцевим полігоном, але й з іншими полігонами. Проте, на Лівобережжі Київщині як таких ліцензованих полігонів немає.  Є сміттєспалювальний завод «Енергія» КП «Київтеплоенерго», але підприємство є комунальним та має обмежені ліміти на приймання відходів. Звісно, в першу чергу на ньому приймають відходи з м. Києва, тому що вартість прийому відходів на цьому заводі – найнижча серед полігонів, а відстань від місць утворення - найменша. Ймовірність того, що завод «Енергія» прийматиме відходи з Броварської громади є мінімальною. 
 
Залишаються інші полігони Київської області, але відстань до них є дуже суттєвою, що вплине і на час перевезення відходів, і на вартість їх розміщення. До того ж на Київщині немає полігону, який можна було би вважати «сучасним та безпечним». Так, сортування відходів проводиться і самими перевізниками, і на полігонах. Але це сортування є частковим, не комплексним, і на заповнення полігонів суттєво не впливає. Через таку експлуатацію полігонів місцеві мешканці не у захваті від того, що до них везуть все більше відходів, а жодні заходи для зменшення шкоди довкіллю не вживаються. Захоронення відходів на всіх, без виключення полігонах Київської області, відбувається за технологіями 70-80-х років минулого сторіччя. На деяких полігонах відбирають газ-метан.
 Активісти біля полігону у Броварському районі в жовтні 2020 року 
 


Голова КМДА Віталій Кличко неодноразово звертався до «центральних органів влади» з вимогою допомогти Київщині збудувати сучасний полігон. На думку очільника столиці це надто коштовний проєкт для місцевого самоврядування і вирішити його власними силами та бюджетами нереально. Втім заклики навіть голови КМДА до зрушень в цій сфері не призвели. На жаль, як довела практика, зрушення відбуваються лише після трагічних подій на кшталт загибелі людей на полігоні у Львові. Але ситуація навколо полігона у Львові чітко доводить наступне: будівництво нового полігону – це справа на роки. Планувати її потрібно щонайменше за 5 років до дати введення в експлуатацію нового полігону. Тому що будівництво полігону – це не лише надвеликі капіталовкладення, але й тривалі процедури оцінок впливу на довкілля та проведення громадських слухань. 
 
А що у нас? 
 
Броварська міська рада, як ми писали вище не вважає проблему наявності полігону своїм завданням. Чиновники міркують за логікою: позаяк полігон розташований на землях Броварського району, це завдання районної влади. 
 
Щодо районної влади, то у березні 2021 року тодішній голова Броварської РДА Георгій Біркадзе «урочисто заклав капсулу» будівництва нового полігону. Новий полігон потужністю у 300 тис.тон мав бути збудований на приватній земельній ділянці ПП «Еко-старт» - в безпосередній близькості до діючого полігону та Півничного кладовища.
 
Насправді, діяльність ПП «Еко-старт» - ніякий не новий полігон, це місцевість, на якій давно розміщують відходи (що чітко видно на гул-мапі). Звісно, що «легальність» такої діяльності викликає певні сумніви, а реальну шкоду довкіллю ніхто не оцінює. Нема документів та сплати екологічного податку – нема діяльності. Тому що полігон – це не місцевість, де розміщують відходи. Полігон – це комплексна та капіталоемна діяльність щодо поводження з відходами. Але з огляду на те, що відходи реально нема куди подіти, і владі, і правоохоронним органам якось не до цього. 

 
Нещодавно у Броварській районній раді протягом кількох сесій відбувались «дискусії» на тему: чи варто припинити незаконну діяльність з видобутку піску та перевести все у рамки закону. Депутати екологічної комісії навіть заяви оголошували, але прогнозовано не підтримали переведення незаконної діяльності в законне русло.  Втім лобіювати приватні інтереси незаконного «бізнесу» і вирішувати реальні екологічні проблеми – це дещо інше. Хоча ніщо не заважає нам очікувати на висловлення позиції членів екологічної комісії районної ради з приводу проблем з полігоном у Броварському районі. 
 
Очікувати на будь-яку реакцію з боку Броварської міської ради, на нашу думку, справа марна. 
 
Якими будуть наслідки для населення Броварської громади
 
Чи призведе ситуація з полігоном до «сміттєвого колапсу» на кшталт подій у Львові? Навряд чи. Органи місцевого самоврядування не перевіряють і перевірятимуть перевізника на кшталт дотримання законності розміщення відходів. Навіть більше: ніхто не веде та ніколи не вів облік доходів, наприклад, з м. Бровари. Затвердження норм накопичення відходів ніколи не відбувався на підставі розрахунків, виключно на підставі «уявлень про політ коректні показники». В подальшому розібратись де відходи міста, а де – сіл взагалі буде неможливо. Тому, з влучним визначенням міського голови, «відходи від населення забирались у м.куб, здавались вони на полігон – у тонах, а рахунки виставлялись – в м.кв в квартплаті». Рахувати сміття невигідно не в останню чергу через те, щоб не було нагоди співставляти його із тим, що потрапило на законні полігони. 
 
Відходи будуть десь розміщуватись. Принаймні, у найближчі кілька років. 
 
Єдиним наслідком для населення стане невідворотне подорожчання послуг на вивезення відходів: чисто математично збільшиться відстань перевезень до інших полігонів. 
 
Наслідки можуть бути відчутними для сіл та селищ Броварського району, тих, хто вивозив відходи власними силами комунальних підприємств. У КП навряд чи зявиться можливість укладати договори з полігонами за межами Броварського району та власними силами возити туди відходи невеликих громад. Тому у громад не залишиться вибору, окрім як покластись на послуги «Селтіку». Тобто, тотальна «монополізація» ринку також невідворотня. Ну, а там, де монополіст, там й ціни відповідні.
 
Тому будь-яке питання закінчується «ціною питання». Але це вже не проблеми Броварської міської ради. Це ваші проблеми, шановна громадо.  
 
 
 
 

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти