Допомогти сайту
Актуально
Досвідчений РІЄЛТОР
м.Бровари та район
тел. (067) 192 52 18
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Квітень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Наша група у ФБ
11 лют 18:49Актуально


Районна рада: де шукати гроші на здійснення повноважень?


Під час позачергової сесії районної ради депутати підтримали колективне звернення районних рад всій України про внесення змін до Бюджетного кодексу. На думку депутатів, Бюджетний кодекс суперечить Конституції та унеможливлює виконання обов’язків районних рад. На чому наполягають депутати у своєму зверненні – читайте у матеріалі. 
 
Районні ради – є, бюджету на їх роботу – немає
 
Нагадаємо «логіку» реформи децентралізації, яка відбувається в Україні протягом останніх п’яти років. Якщо спрощено, то раніше рівень місцевого самоврядування був «трьох рівневим»: міські/селищні/сільські ради – районні ради та адміністрації – обласні ради та адміністрації. Після зміни територіального устрою, районів стало набагато менше, а рівень влади мав розподілитися на об’єднані громади (ОТГ) та обласні ради/адміністрації. Велика кількість ОТГ була сформована під час останніх місцевих виборів. 
Але при цьому відбулась «правова колізія»: районні ради законотворці не встигли «ліквідувати», тому вони були переобрані під час останніх місцевих виборів. А ось з фінансової мережі отримання коштів з Державного бюджету районні ради були виключені. А щодо «власних джерел доходів» у них фактично залишись лише надходження від надання адміністративних послуг. 
Засідання бюджетної комісії

Наприклад, планові надходження Броварського району від надання адміністративних послуг – 300,0 тис.грн. А потреба у фінансуванні апарату Броварської ради – близько 6,7 млн грн на рік. На  2021 рік фінансування вистачить за рахунок залишків нерозподілених бюджетних коштів. Зокрема, під час  позачергової сесії 11.02.2021р. депутати виділили 189,0 тис.грн на припинення Згурівської та Баришівської районних рад. А також на роботу апарату Броварської районної ради – саме на позачерговій сесії депутати профінансували її роботу у 2021 році  на 6 782,5 тис.грн
Але що робити з утриманням апарату ради на 2022 рік? 
 
Позаяк ця проблема є спільною для всіх районних рад України, Асоціація районних рад напрацювала пропозиції для звернення до голови Верховної ради України Дмитра Разумкова. В своєму зверненні депутати звертають увагу законотворців, що «норми Бюджетного кодексу України не можуть суперечити Конституції України та обмежувати визначений Основним законом обсяг повноважень районних рад». Також депутати наголошують, що відсутність фінансування рад ставить під сумнів доцільність їх існування та робить їх «квазі-органами».
 
Де шукати гроші на фінансування районних рад? 
 
Прямо у тексті звернення депутати вносять свої пропозиції щодо змін у Бюджетному кодексі України, а саме – у ст. 64-1 «Склад доходів загального фонду районних бюджетів». Зміни стосуються перерозподілу окремих доходів бюджетів громад на користь районної ради. Ось ці пропозиції. 
 1. 3 відсотки з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються на відповідній території.
 2. 1 відсоток сплати рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату.
 3. 3 відсотки плати за землю, що сплачується на відповідній території.
 4. 3 відсотки єдиного податку, що сплачується на відповідній території.  
 
Тобто, новостворені громади мають «поділитися» своїм бюджетним ресурсом з районними радами. Про які кошти в абсолютних величинах йде мова, наприклад, по м. Бровари в цифрах за 2020 рік? 
 
Податок на доходи фізичних осіб склав 550,475 млн грн, отже, 3 % – це 16,5 млн грн. 
Єдиний податок – 196,320 млн грн, з яких 3 % – це 5,88 млн грн.
Плата за землю склала 107,5 млн грн, отже, 3 %  – це 3,22 млн грн. 
Рентної плати у міському бюджеті немає. Отже, якщо відповідні зміни будуть внесені у Бюджетний кодекс України, м. Бровари має поділитися 25,6 млн грн в рік  на користь районної ради. 
 
Скільки рівнів повинно бути у місцевому самоврядуванні?
 
 На думку чиновників районної ради, які посилась на думку «європейських експертів з місцевого самоврядування», має бути 3 рівні: рівень об’єднаних громад,  районів та областей. Проте, це дещо суперечить логіці децентралізації. Тому варто придивитись уважно до функцій районних рад. Серед головних - це утримання закладів, що не передані громадам, зокрема:
 • Утримання шкіл-інтернатів, спеціалізованих шкіл, закладів позашкільної освіти 
 • Утримання закладів охорони здоров’я, засновником яких є районна рада
 • Утримання об’єктів культури, музеїв, бібліотек, будинків культури
 • Утримання об’єктів спортивної інфраструктури – стадіонів, басейнів
 • Утримання закладів соціального захисту – будинків для людей похилого віку, дитячих будинків
 • Будівництво та утримання доріг місцевого значення, об’єктів дорожньої інфраструктури
 • Організація збору та утилізації твердих побутових відходів, діяльність із захисту навколишнього природного середовища.
 
Але протягом останніх кількох місяців новообрана рада передала громадам, розформувала або ліквідувала практично всі заклади освітнього, культурного та спортивного напрямку. Як пояснив голова районної ради Сергій Гришко, ліквідація закладів – вимушений безальтернативний крок в умовах повної відсутності бюджетів. Наразі під опікою районної ради залишись амбулаторії первинної медицини та Броварська багатопрофільна клінічна лікарня як спільна сумісна власність з Броварською міською радою. Проте, утримання лікарні вже давно здійснюється спільним фінансуванням з бюджетів м. Бровари, Броварського району та об’єднаних громад.  
 
Під час Погоджувальної ради чиновники ще раз пояснили свою позицію 

Сергій Гришко   акцентував увагу присутніх, що робота районної ради відбувається у цілковитій невизначеності: відсутні будь-які директиви, які би унормовували роботу районних рад. Відбуваються численні онлайн-наради, але й вони не вносять ясності. 
 
Тому депутати районної ради одностайно підтримали звернення, яке би надало районним радам надію на власний бюджет. Проте, «наповнити» цей бюджет конкретними проєктами на користь громади району – це завдання ще попереду. Ретельне обговорення «спільних проектів» громад та районних рад невідворотно: громади теж мають розуміти, заради чого вони мають поступитися своїм ресурсом. 
 
Також під час позачергової сесії були ухвалені рішення про звільнення керівниці колишнього районного будинку культури по вул. Київська, 235 у м. Бровари та керівниці колишньої районної бібліотеки по вул. Я. Мудрого, 36 у м. Бровари. Головуючий на сесії Сергій Гришко підкреслив, що будинок культури не підлягає перепрофілюванню і залишиться будинком культури Калинівської ОТГ. Щодо бібліотеки, то 46 700 примірників бібліотечних фондів, а також стелажі та інші матеріальні цінності передано Броварській громаді, що дає надію на те, що бібліотека теж залишиться на своєму «історичному» же місці. 
Голосування за звільнення було майже одностайним 
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валютДопоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.