Допомогти сайту
Актуально
Місце для Вашої реклами
Погода у Броварах
Погода
Авторізація
Календар публікацій
«    Березень 2024    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наша група у ФБ
03 гру 19:56Актуально


Діти з синдромом Дауна, аутизмом та порушенням інтелектуального розвитку: перспективи соціалізації та працевлаштування


03 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю. В цей день прийнято звітувати про досягнення суспільства щодо захисту прав людей з інвалідністю. Але сьогодні поговоримо не лише про реабілітацію чи інклюзію в освіті, а про незвичний аспект: перспективи соціалізації та працевлаштування.
 
Діти з ментальними порушеннями можуть бути гідними членами суспільства 
 
Ще нещодавно вважалось, що діти з синдромом Дауна не здатні до навчання. Але досвід розвинених країн довів, що при системних зусиллях такі діти стають гідними членами суспільства. А головне – вони здатні виконувати нескладну роботу, і мати не лише кошти для життя, але й певну соціалізацію. 
 
Тривалий час звичайною реакцією на дітей з синдромом Дауна була нездорова цікавість з елементами приниження.  На щастя, минають часи, коли діти з синдромом Дауна, аутизмом та порушенням ментального здоров’я сприймались суспільством вороже та упереджено. Об’єктивно, дітей з такими діагнозами стає все більше, і суспільство вже не вважає їх чимось незвичним. Інклюзія приходить не лише до освіти, але й до повсякденного життя. 
 
Дійсно, такі діти можуть соціалізуватися та навіть адаптуватися до вимог роботодавця. Але за цим стоїть колосальний труд: їх батьків, вчителів, та осіб, що надають «соціальний супровід». Для таких дітей головне не «теоретичні знання», а практичні навички, що допомагають їм у житті. Те, що більшістю людей робиться майже автоматично, для таких дітей потребує постійного навчання та тренування. Але навчити таку дитину виконувати нескладну роботу – цілком реально.  
Фото - Тимофій Пушкарук 

Броварські перспективи «Перспективи 21.3»
 
Крім звичайної фізичної реабілітації такі діти потребують спеціального навчання. Причому, не лише навчання у спеціалізованій школі. Вони в першу чергу потребують навчання у соціалізації: навичок до самостійного життя та поводження у колективі. Але досягти всього цього неможливо без «соціального супроводу» та створення умов для такої соціалізації. 
Багато хто чув про родину Андрія та Аренди Василенків, які не лише виховують дитину з синдромом Дауна, але багато чого зробили для дітей з таким діагнозом. Почалось все з створення гуртка «раннього розвитку» для дітей з діагнозом, коли такі гуртків майже не було. А закінчилось затвердженням спеціальної програми навчання на рівні Міністерства освіти України «Класи радості». Що само по собі звучить як фантастика. 
При спеціалізованій школі батьками-ентузіастами були створені кілька класів, які прямо в класних кімнатах мали необхідне обладнання для «навчання практичним навичкам». Кілька років тривало навчання у спеціалізованій школі № 26 у Києві, але навчання добігає кінця, а відповіді на питання: «що далі» у багатьох батьків немає. За статистикою, наведеною Арендою Василенко, 95% дітей після закінчення школи просто залишаються вдома. Деяким дітям може пощастити, якщо їх батьки мають можливість задіяти їх у власному бізнесі. При цьому, навички, напрацьовані роками, можуть бути втрачені. 

Активні батьки не опустили руки та створили ще благодійну організацію «Перспектива 21.3», яка має «броварську прописку». Місією організації є практичне втілення тези, що за умови підтримки та зусиль люди з ментальними порушеннями можуть мати повноцінне життя та бути корисними суспільству. Наразі благодійна організація працює над створенням Центру соціальної та трудової адаптації молоді з синдромом Дауна, аутизму та порушеннями інтелектуального розвитку, який має відкритися восени 2021 року. За даними управління соціального захисту всього на обліку в місті зареєстровано близько 70 таких дітей до 18 років. 
Фото - Діана Андруник

Соціальна адаптація та працевлаштування: як це працює для людей з таким діагнозом
 
В організації визнають: це непросто та потребує системних зусиль. Тому організація базується на трьох основних напрямках:
  • Забезпечення навчання трудовим навичкам
  • Соціальний супровід під час працевлаштування та роботи
  • Надання можливості у соціальної адаптації шляхом самостійного проживання. 
Треба розуміти, що люди з подібними симптомами – не звичайні працівники. По-перше, навчання трудовим обов’язкам вимагатиме для них трохи більше часу. По-друге, «ділове спілкування» на робочому місці краще здійснювати за допомогою соціального  працівника, який розуміє сприйняття та можливості людини з таким діагнозом. Також такі працівники можуть працювати певну частину робочого дня, а не повноцінну зміну. Тобто, створення робочих місць для людей з подібними діагнозами потребує планування, досвіду, навичок та підтримки з боку бізнесу. 
Фото - Діана Андруник 

І таку підтримку вдалось знайти.  
Низка соціально-відповідальних компаній в Києві відкрили свої двері та щотижня приймають в себе юних практикантів. Серед них – готель  «Radisson Blu Kyiv Podil», гіпермаркет «Auchan», ресторани «Goodman Steak» та «Urban Space 500». Підлітки вчаться розкладати товар, працювати на кухні, нарізати овочі, прибирати в готелі.
Фото з архіву БО "Перспектива 21.3"

Майбутні підопічні Центру, що зараз навчаються в останньому «випускному» класі київської спеціалізованої школи, вже 3 роки проходять практику в «Голландській пекарні 21.3», що працює в Броварах. В супроводі вчителя підлітки вирізають з тіста заготовки, викладають їх на деко, пакують готову продукцію, наклеюють стікери, виставляють дату виробництва. 
В благодійній організації не приховують, що кінцева мета – не заробляння коштів людьми з синдромом Дауна, а їх соціальна адаптація. Тому соціальний супровід у такій адаптації – це обов’язок суспільства перед такими людьми. Звісно, що наразі це питання вирішується за рахунок благодійності, а не бюджетних коштів. 

В планах Центру соціальної та трудової реабілітації також створення спеціального «хостелу», де молодь з синдромом Дауна мала би можливість адаптуватися до самостійного життя. Такий досвід є в інших містах України і така послуга дуже затребувана. А працює це наступним чином: людина з дагнозом протягом кількох годин залишається без батьків в хостелі у супроводі соціального працівника. І навчається звичайним побутовим речам: приготувати собі чай або каву, прибрати постіль, зробити бутерброд, тощо. 
 
Такий важливий соціальний проєкт можливий лише за вашої підтримки. 
Як можна підтримати цю організацію?
- завітати до них на сайт і оформити регулярний благодійний внесок на будь яку комфортну для вас суму. Посилання тут
- підписатися на їхні соціальні мережі і поширити інформацію про них. Фейсбук та Інстаграм @perspectiva21.3
- купувати продукцію «Голландської пекарні 21.3»: 25% від прибутку підприємства йде на підтримку благодійної організації  “Перспектива 21.3”
 

Головне фото - з архиву БО "Перспектива 21.3"
 
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями!



Друзі, сподобалася стаття? Допоможіть нам стати краще.

Допомогти Бромедia

Додати коментар
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail:
Код:
оновити, якщо не видно коду
Введіть код:
Вci новини
Ми у Facebook


Курс валют



Допоможіть нам
Ми повністю незалежне видання.
У нас немає інвесторів і спонсорів. Тому нам дуже потрібна Ваша фінансова підтримка.
Нам допоможе кожна гривня.

Допоможіть нам стати краще.

Допомогти